sobota, 20 lipca

Gdzie powstanie nowa zajezdnia autobusowa? Miasto proponuje Obroki, Dąbrówkę lub Szopienice

Władze miasta właśnie poinformowały, że rozważają kilka lokalizacji dla budowy nowej zajezdni autobusowej PKM Katowice. Od kilku lat mówi się o tym, że obecnie funkcjonująca zajezdnia przy ul. A. Mickiewicza musi zostać przeniesiona z centrum miasta. Przenosiny planowano na Zawodzie, jednak musiano zrezygnować z tego pomysłu, bo kolidowałby z inwestycjami PKP PLK.

Wskazanie miejsca pod budowę nowej zajezdni autobusowej dla PKM Katowice Sp. z o.o. to jeden z ważnych tematów dla władz Katowic. Jednak dotychczasowe plany zlokalizowania bazy w rejonie ulic 1-go Maja i Bagiennej w dzielnicy Zawodzie, ze względu na planowane przez PKP PLK inwestycje w tym rejonie, musiały ulec zmianie. Kolej chce dobudować po dwa tory na istniejącej linii z Katowic w kierunku wschodnim, by zrealizować pomysł kolei metropolitalnej.

„W tej sytuacji, Spółka rozpoczęła rozmowy z Wydziałem Gospodarki Mieniem Urzędu Miasta Katowice w celu pozyskania terenu na usytuowanie bazy przy ul. Obroki w Katowicach, gdzie właścicielem gruntu jest Skarb Państwa – w zarządzie Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. z siedzibą w Bytomiu. Teren ten jest rozległy i nie koliduje z innymi inwestycjami w tym rejonie. Zarząd PKM Katowice Sp. z o.o. zgłosił akces nabycia tego terenu z przeznaczeniem pod budowę nowej bazy autobusowej” – zaznaczył wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula w swoim piśmie z 30 stycznia br.

Miasto poinformowało także, że rozważane są inne lokalizacje na terenie miasta. Chodzi o teren przy ul. Krakowskiej, a także przy ul. Lwowskiej, w dzielnicy Szopienice. Pod uwagę brane są także tereny w Dąbrówce Małej, przy ul. ks. Wiktora Siwka.

„Spółka PKM Katowice Sp. z o.o. podejmuje działania formalno-prawne celem uzyskania tytułu prawnego dla najkorzystniejszej lokalizacji przedmiotowej inwestycji. Informuję jednocześnie, że dla zlokalizowania bazy dla 250 autobusów (w tym 100 przegubowych) istnieje potrzeba pozyskania terenu o powierzchni ok. 10 ha w zależności od kształtu działki” – napisał wiceprezydent Sobula.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *