piątek, 19 kwietnia

Gdzie jesteś, święty Florianie?

W cechowni budynku administracyjnego huty Uthemann w Szopienicach  (z charakterystyczną drewnianą wieżyczką i zegarem) znajdował się ołtarz św. Floriana. W jego środkowej części znajdował się obraz olejny przedstawiający postać świętego Floriana, który wylewa wiaderko wody na płonącą chatkę znajdującą się w okolicy huty Uthemann. Obraz pochodzi z początków działalności zakładu i został wykonany specjalnie dla tego miejsca.  W jego dolnej części nieznany malarz umieścił wizerunek huty Uthemann i wieży wodnej huty.

Na co dzień płótno było zasłonięte specjalną żaluzją. Gdy zbliżało się święto patrona hutników i strażaków, odsłaniano obraz i przyozdabiano oraz oświetlano cały ołtarz. Po uroczystościach płótno było ponownie zasłaniane. Kiedy huta Uthemann przestała pracować, obraz zniknął. Próby jego znalezienia spełzły na niczym. W latach 80 XX wieku ołtarz został rozebrany i przeniesiony do muflarni. Jego pozostałości zostały zasypane wraz z rozbiórką budynku, w którym się znajdował.

Od kilkudziesięciu lat trwają poszukiwania obrazu. Jeśli masz informacje, które pomogą w jego odnalezieniu, skontaktuj się ze Stowarzyszeniem na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach-Szopienicach, tel. 501 802 866, 505 514 766, e-mail: gsach@tlen.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *