sobota, 18 maja

Spacery historyczne po Szopienicach

Fundacja z Pasją zaprasza do udziału w spacerach historycznych po Szopienicach

W najnowszej odsłonie zaprezentowane zostana 3 spacery po katowickiej dzielnicy Szopienice.
Na pierwszym z nich wrócimy do XIX wieku,czyli czasów, gdy w Szopienicach i Roździeniu mieszkali obok siebie katolicy, ewangelicy i Żydzi; imigranci zarobkowi z Królestwa Polskiego (np. Sosnowca), Galicji (Jaworzna), przybysze z Włoch czy urzędnicy z Niemiec. Wrócimy do czasów budowy kościoła św. Jadwigi i poszukamy śladów osób, które obchodziły szabat. Przypomnimy ludzi, którzy cieszyli się autorytetem: ks. Konrada Ściborskiego, ks. Józefa Dembończyka czy doktora Stauba. To będzie krótkie repetytorium z historii szopienickiego Kościoła i gminy żydowskiej.

Spacer poprowadzi Daniela Dylus  – nauczycielka języka polskiego w VI LO im. Jana
Długosza. Do jej głównych zainteresowań należy: historia języka polskiego na Śląsku, dialektologia, język religijny oraz dzieje Szopienic. Niebawem ukaże się jej publikacja pt.: „Polszczyzna w działalności Kościoła katolickiego na terenie
Wielkich Katowic (do 1922 roku)”.

Liczba miejsc została wyczerpana. Zapraszamy do zapisów na listę rezerwową: kontakt@fundacjazpasja.pl

Podczas kolejnego spaceru zabierzemy was w wędrówkę po ewangelickich śladach w Szopienicach (a właściwie w Roździeniu). Odwiedzimy doczesne miejsce spoczynku roździeńskich protestantów, zobaczymy miejsce w którym miała pierwotnie stanąć ewangelicka świątynia, a tuż za  nią znajdowała się wybudowania wcześniej protestancka szkoła, która runęła podczas wielkiej katastrofy w Roździeniu. Przejdziemy się spacerem po najbardziej reprezentacyjnej ulicy dawnego Roździenia przy której mieszkali znani ewangeliccy aptekarze, architekci i pastorzy. Czeka na nas powrót do Roździenia z przełomu XIX i XX wieku.

Spacer poprowadzi Michał Malina – historyk, lokalny społecznik i kolekcjoner starych pocztówek. Założyciel i redaktor naczelny dzielnicowego portalu www.szopienice.org. Odbył staż i praktykę w katowickiej Gazecie Wyborczej. Zajął 3 miejsce w plebiscycie na „7 Nadziei Śląska i Zagłębia” zorganizowanego przez portal MMSilesia.pl. Absolwent Katowickiej Kuźni Liderów. Od zawsze interesuje się sprawami lokalnymi i dbaniem o tzw. „małą ojczyznę”. Radny Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec. W wolnych chwilach zwiedza najskrytsze zakątki Śląska.

Zapisy pod adresem: http://fundacjazpasja.pl/dzieje-parafii-ewangelickiej-w-rozdzieniu-szopienicach-spacer-historyczny/

Spacer śladami Kazimierza Kutza zakończy nasz tryptyk. W trakcie spaceru postaramy się podążać śladami Kazimierza Kutza, zwiedzając zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach „Piątej strony świata”. Odwiedzimy Ogród Dworcowy, gdzie mieszkał reżyser, kościół ewangelicki w którym nagrywał sceny do swoich filmów oraz przypomnimy miejsca ważne dla Kutza jak np. nieistniejąca już hala HKS, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki teatralne. Spacer poprowadzi Daniela Dylus.

Zapisy pod adresem: http://fundacjazpasja.pl/szopienice-sladami-kazimierza-kutza/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *