środa, 19 czerwca

Industriada w szopienickiej Walcowni Cynku

Tegoroczna Industriada w Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia będzie wyjątkowa, w programie konferencja, koncerty, w tym koncert międzynarodowej formacji SIOOS, pokazy filmów i wystawy. To wszystko 9 i 10 czerwca od rana do nocy w zabytkowych wnętrzach szopienickiej Walcowni Cynku.

Już 9 czerwca zapraszamy wszystkich na Rozruch Maszyn, który w Muzeum zainauguruje
jedyna w całym programie Industriady konferencja poświęcona zagadnieniom ratowania dziedzictwa przemysłowego. Od 9:45 do 17:30 zapraszamy wszystkich, którym los dziedzictwa przemysłowego nie jest obojętny, tegoroczna konferencja odbędzie się pod hasłem Co możemy uratować? Projekty i realizacje związane z zachowaniem dziedzictwa przemysłowego. O swoich badaniach i realizacjach opowiedzą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz ich studenci.

Rozruch Maszyn to nie tylko konferencja, w ramach rozruchu uruchomiona zostanie jedna z zabytkowych walcarek wykańczających wraz z napędzającym ją kołem zamachowym oraz silniki okrętowe.
O 18:00 przy akompaniamencie dźwięków maszyny swoją muzykę zaprezentują członkowie wyjątkowego, międzynarodowego projektu SIOOS – komponują utwory inspirowane rytmem i dźwiękiem maszyn w poetyce jazzu. Muzyka ma oddać hołd dźwiękom przeszłości poprzez nadanie świeżej interpretacji brzmieniu historii. SIOOS w eksperymencie muzycznym chce dowieść, że poznawanie historii industrialnej może inspirować rozwój kultury. Usłyszymy polską saksofonistkę i kompozytorkę, Matyldę Gerber, londyńskiego perkusistę Simona Gajewskiego, klarnecistę Bryana Styles’a z Wielkiej Brytanii oraz Roshana Gurunga, basistę o nepalskich korzeniach.

10 czerwca zapraszamy od godziny 12:00 na zwiedzanie Muzeum z byłymi pracownikami Walcowni, na to wydarzenie obowiązują zapisy.
Drugi dzień Industriady upłynie pod znakiem filmów, wystaw i wizualizacji, to wszystko za sprawą Instytucji Filmowej Silesia Film. Od rana do 19:00 będzie można zobaczyć wystawę sprzętu kinematograficznego, wystawę fotograficzną „Mechaniczne serce kina” oraz wystawę obrazów Joanny Babuli „Zobaczenia”. W tym czasie wyświetlane będą filmy ze zbiorów prywatnych mieszkańców regionu zgromadzonych przez Filmotekę Śląską (IF „Silesia FILM”). Od 18:00 w Muzeum Hutnictwa Cynku rozpoczną się koncerty, zagrają zespoły Dead Factory oraz MOAN, koncerty połączone będą z wizualizacjami.

Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia od tego rok stało się oficjalnie obiektem Szlaku Zabytków Techniki.

Film zapowiadający koncert SIOOS: https://www.youtube.com/watch?v=hfdAB7MXJ_0

2 komentarze

  • Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia

   Dzień dobry Pani Agnieszko,
   dzisiaj w Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia odbywa się od 9:45 do godziny 18:00 konferencja, potem o 20:00 zapraszamy na koncert zespołu SIOOS.
   Natomiast jutro w programie przewidzieliśmy zwiedzanie Walcowni z byłymi pracownikami huty. Zwiedzanie zaplanowane jest o każdej pełnej godzinie od 12:00 do 17:00. Na zwiedzanie obowiązują zapisy.

   Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *