Fabryka wyrobów blacharskich, blacharstwo, nakrycia dachów, instalacja, zakładanie piorunochronów, wyroby asfaltowe itp. Wydobywanie piasku i szutru. Tel.: 353 – Urząd Katowice, 89 – Urząd Szopienice. Fabryka papy dachowej i produktów smolnych – tel. 1007 Urząd Mysłowice. Tak przeszło 100 lat temu reklamowała się firma Eryka Jacobsena. Nazwisko to znane jest po części mieszkańcom Szopienic, ale czy wiemy coś więcej?
Firma Jacobsen została założona w 1840 r. w Mysłowicach, przez Erazma Jacobsena, który przybył do Mysłowic z Danii. W 1869 r. przyjął on obywatelstwo niemieckie. W tym samym roku prowadzenie przedsiębiorstwa objął jego syn Hugon Jacobsen i prowadził je przez 26 lat. 9 maja 1895 r. po jego śmierci firmę objął urodzony w dniu 3 czerwca 1874 r. Eryk Jacobsen. Firma wykonywała wówczas wszystkie roboty blacharskie i instalacyjne.
7 lutego 1902 r. Eryk Jacobsen kupił od Ottona Wagnera fabrykę papy dachowej w Mysłowicach, a w dniu 1 października 1907 r. zakupił od mistrza blacharskiego Juliusa Vogla warsztat blacharski i teren budowlany w Roździeniu. Co ciekawe, Julius Vogel będąc mistrzem blacharskim (Klempnermeister) wykonał w darze krzyż wieńczący wieżę kościoła ewangelickiego oraz kinkiety i żyrandole, które możemy podziwiać po dziś dzień. Po przeprowadzce na teren Roździenia Eryk Jacobsen prowadził przedsiębiorstwo stale je rozbudowując. Firma nabyła doły piaskowe, z których wydobyty piasek służył do fabrykacji papy dachowej. W 1910 r. wielki pożar zniszczył fabrykę tektury (papy) w Mysłowicach. [Gazeta Robotnicza, 1910, R. 20, nr 10]. Została ona w późniejszych latach odbudowana.
Willa przy ul. ks. bpa Herberta Bednorza 60 została wybudowana na początku XX wieku (między 1902 a 1910 rokiem) w stylu historyzującym, jako obiekt administracyjny. Murowany budynek z cegły, o powierzchni 373,08 metrów kwadratowych, posiada charakterystyczną szachulcową dekorację oraz dach o konstrukcji drewnianej, nakryty blachą falistą (pierwotnie dachówką). Co ciekawe w tym miejscu na mapie górniczej z 1902 roku jest oznaczona szkoła (niem. Schule), jednak o innym rozplanowaniu. Sugeruje to, że obecny obiekt powstał po tej dacie. W czasie III powstania śląskiego Willa Jacobsena była główną kwaterą powstańczą – przebywał w nim Wojciech Korfanty, skąd redagował i kolportował czasopismo „Powstaniec”. Mieścił się tu także Wydział Przywozu i Wywozu Komitetu Czerwonego Krzyża w Szopienicach. Eryk Jacobsen z Roździenia był honorowym starszym cechmistrzem Cechu Przymusowego Blacharzy i Instalatorów na miasto i powiat Katowice.
Przedsiębiorstwo blacharskie, obejmujące blacharstwo budowlane, krycie dachów wszelkiego rodzaju, wykonywanie robót blacharskich, wzrastało z roku na rok i rozszerzało swój zakres pracy przez przyjmowanie robót instalacyjnych, od i nawadniających, kanalizacyjnych ogrzewalnych, piorunochronów itp. Firma wykonywała również roboty asfaltowe.
Od 1 października 1908 r. był współpracownikiem firmy Markus, który w 1919 r. został współwłaścicielem firmy, pracującej jednak nadal pod dawną nazwą Eryk Jacobsen.
Eryk Jacobsen był również radnym gminy Roździeń. Możemy go zobaczyć na pamiątkowej fotografii ostatniego zarządu i rady gminy Roździeń (zaznaczony białą strzałką).
Firma Eryk Jacobsen była znana również z produkcji lamp górniczych. Lampy produkcji Jacobsena cieszą się do dziś wielkim uznaniem wśród kolekcjonerów.
Na mocy Zarządzenia nr 5 Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji ds. upaństwowienia przedsiębiorstw w Katowicach z dnia 20 grudnia 1946 r. Przedsiębiorstwo instalacyjnowodne, Jacobsen Erik. Szopienice, ul. Towarowa 1 zostało upaństwowione.