wtorek, 28 maja

Ogród Dworcowy

Plac pomiędzy dworcem Towarzystwa Kolei Górnośląskiej (OSE), a Koleją Prawego Brzegu Odry (ROUE). Wytoczono w nim alejki, pojawiła się fontanna, zatrudniono również ogrodnika, który zajmował się pielęgnacją zieleni.

W listopadzie 1876 roku przez Ogród Dworcowy przechodził cesarz Wilhelm I wraz ze swoim synem Fryderykiem Wilhelmem. Monarcha, jadąc na polowanie do Pszczyny, wysiadł na stacji Towarzystwa Kolei Górnośląskiej, której dworzec znajdował się wówczas po wschodniej stronie dzisiejszej ul. Lwowskiej, by przejść na dworzec Kolei Prawego Brzegu Odry, czyli stację Katowice Szopienice Północne.

Oprócz założenia ogrodowego i budynków stricte kolejowych na terenie Ogrodu Dworcowego znajduje się też kolejowe osiedle mieszkaniowe dzielące się na dwie części: tzw. „przodek” (budynki o numerach 1, 1A, 2-2A, 8-8A) i „zadek” (4, 5, 6, 7-7A) . Pierwsze domy dla kolejarzy powstały w latach 80. XIX wieku.

W budynku pod numerem 4 swoje dzieciństwo spędził znany śląski reżyser – Kazimierz Kutz.  Miasto Katowice planuje urządzić w tym budynku placówkę poświęconą jego twórczości.

Nazwy w latach:
  • 1871-1922: Bahnhofsgarten (?)
  • 1922-1939: Ogród Dworcowy
  • 1939-1945: Bahnhofsplatz
  • czasy Polski Ludowej: Ogród Dworcowy

Artykuł powstał w ramach zadania publicznego pod tytułem: Szopienice.PL – nasza dzielnica w Internecie. Zadanie jest współfinansowane z budżetu miasta Katowice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *