niedziela, 23 czerwca

Spotkanie online: „Jolanta Wadowska-Król – lekarka, która ratowała zatrute dzieci”

Dr Jolanta Wadowska-Król

Już 27 maja 2021 roku o godz. 10.00 zapraszamy na spotkanie z Jolantą Wadowską-Król – lekarką pediatrą, honorową obywatelką Katowic, która w latach siedemdziesiątych rozpoczęła badania dotyczące narażenia na ołowicę dzieci z Szopienic, Burowca oraz Dąbrówki Małej.

Gośćmi spotkania będą także prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który poruszy zagadnienie dotyczące uprzemysłowienia tych terenów, a także dr hab. Jerzy Cabała, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, który opowie o problemie skażenia gleby w Szopienicach. Rozmowę poprowadzi redaktor Anna Malinowska.

Spotkanie rozpocznie premiera filmu edukacyjnego pt. „Tajemnica trucia szopienickich dzieci”.
Transmisja na Facebooku oraz kanale YouTube: https://www.youtube.com/UniwersytetSlaski

Uniwersytet Śląski

2 komentarze

  • JP

    Odważna, bezkompromisowa, podejmująca działania których nie można nie docenić. W tamtych czasach trzeba było mieć nie tylko chęci ale również możliwości wymuszenia decyzji na lokalnym aparacie partyjnym. Kuriozum tego przesiedlenia jest fakt równoczesnego oddania do zasiedlenia nowego osiedla oddalonego od wyburzonych domów o około 500m. Ludzie przesiedleni na oś. Fr. Rybki mają jej do zawdzięczenia nie tylko polepszenie stanu zdrowotnego ale również bytowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *