sobota, 20 lipca

Wystawa „Promień z Saturna. Malarstwo Teofila Ociepki” w Muzeum Śląskim

Promień z Saturna - Malarstwo Teofila Ociepki

Muzeum Śląskie zaprasza na wystawę prezentującą dzieła najsłynniejszego obok Nikifora polskiego malarza naiwnego – Teofila Ociepki. Dzieła artysty, wokół którego narosło wiele legend, będzie można oglądać do 26 września br.

24 kwietnia bieżącego roku minęła 130. rocznica urodzin artysty. Data ta stała się pretekstem do zorganizowania retrospektywnej wystawy przypominającej sylwetkę twórcy z katowickiego Janowa. Twórczość Ociepki budzi często skrajne emocje wśród teoretyków i historyków sztuki – dla jednych bywa przejawem kiczu, braku umiejętności technicznych i świadomości rozwiązań formalnych, dla drugich jest urocza (o ile można mówić o takiej kategorii w sztuce), bezpretensjonalna i przede wszystkim szczera, gdyż nieobciążona niczym, co może ograniczać swobodę twórczą wykształconego artysty.

Ociepka fascynuje – być może główną tego przyczyną były jego zainteresowania ezoteryczne, być może wiele narosłych wokół jego osoby mitów, do funkcjonowania których zapewne przyczynił się wspaniały film Lecha Majewskiego „Angelus”, będący poetycką, a zatem swobodnie powiązaną z faktami opowieścią o kręgu malarzy z Nikiszowca.

Wystawa jest głosem w dyskusji o malarzu i jego twórczości, o recepcji i wpływie malarstwa Ociepki na polską kulturę i jego miejscu w historii sztuki polskiej.

Kurator: Sonia Wilk

Muzeum Śląskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *