poniedziałek, 15 kwietnia

W żeńskości kryje się moc Boga. Malarstwo Erwina Sówki

Choć pandemia i trudna sytuacja epidemiologiczna wymusiły zamknięcie wszystkich placówek kulturalnych w mieście, to w Muzeum Historii Katowic Dział Etnologii Miasta trwały prace przygotowujące wystawę obrazów „W żeńskości kryje się moc Boga. Malarstwo Erwina Sówki”.

21 stycznia 2021 roku z wielkim żalem żegnaliśmy wielkiego malarza, który tworzył w pierwszym, najwcześniejszym okresie działalności legendarnej Grupy Janowskiej. Grupa działa do dzisiaj, a Mistrz pozostawał jej członkiem przez 30 lat. Następnie otrzymał status członka honorowego. Sówka był malarzem wyjątkowym. Niezwykle barwna osobowość łączyła się z wysyconymi kolorami obrazami, które w niezwykle estetyczny sposób potrafiły pokazywać świat sacrum i profanum. W oczy zawsze rzucał się misterny detal, szczegóły, które powodował, że obrazy Sówki skupiały wzrok nie na chwilę. Można było w Jego obraz na moment zanurzyć wzrok i myśli. Nietuzinkowa, nieoczywista tematyka jest ciągle powodem do zachwytów nad Jego dorobkiem malarskim.

Wystawa prezentuje obrazy Erwina Sówki znajdujące się w zbiorach oraz depozycie Działu Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic. Jest to kolekcja gromadzona przez 20 lat. Erwin Sówka cały czas był aktywny. Malował do samego końca w pracowni stworzonej w swoim mieszkaniu na katowickim Zawodziu. Mamy więc okazję podziwiać zaledwie ułamek, ale za to jakże bogatej twórczości. Jest to jednak kolekcja wyjątkowa, różnorodna. Można ją oglądać do 25 maja w filii Muzeum Historii Katowic przy ul. Rymarskiej w Nikiszowcu. Bilety w cenie normalny: 5 zł, ulgowy: 3 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *