piątek, 21 czerwca

Nowe zabytki w Szopienicach i Janowie

Dawny ratusz miasta Szopienice, fot. M. Bulsa

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wpisał do rejestru zabytków dawne ratusze w Szopienicach i Janowie. Budynki pochodzą z okresu międzywojennego i reprezentują styl modernistyczny. Obydwie decyzje w sprawie wpisu do rejestru podjęto 2 lipca br. Z kolei 7 lipca do rejestru wpisano Pałacyk Prittwitz przy ul. Krakowskiej 81.

Do rejestru zabytków trafił budynek dawnego Urzędu Gminy Szopienice, tzw. ratusza, przy ul. Wiosny Ludów 24 (m. pow. Katowice). Dziś mieści się tu przychodnia zdrowia oraz siedziba Rady Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec. Obiekt jest własnością miasta Katowice. Wzniesiono go w latach 1926–1928, w stylu modernistycznym z elementami art deco (utrzymany w konwencji uproszczonego klasycyzmu), najpewniej według projektu znanego katowickiego architekta Tadeusza Michejdy. W holu wejścia głównego znajduje się nawet pamiątkowa tablica informująca o historii ratusza.

Konserwator wpisał także do rejestru zabytków dawny Urzędu Gminy Janów, tzw. ratusz, przy ul. Szopienickiej 59. Ochroną objęto bryłę i elewacje budynku. Projektantem tego gmachu, wzniesionego w latach 1929–1930, również był Tadeusz Michejda. Obecnie obiekt należy do spółki „Epione”, prowadzącej tu działalność leczniczą.

Pałacyk Prittwitz pochodzący z lat 80. XIX w. trafił do rejestru zabytków 7 lipca br. Dziś to wielorodzinny budynek mieszkalny, administrowany przez Hutniczo-Górniczą Spółdzielnię Mieszkaniową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *