niedziela, 21 lipca

Wieża wodna huty Uthemann sprzedana

fot. M. Malina

Przeszło rok temu w numerze lutowym „Miesięcznika Roździeńskiego” opisaliśmy wieże wodne znajdujące się na terenie Szopienic. Wieża przy ul. Korczaka niebawem będzie remontowana, wieża na końcu ul. Wypoczynkowej niszczeje, a ostatnia przy ul. mjr Woźniaka – ma nowego właściciela.

– Nie są jeszcze znane plany właściciela w stosunku do obiektu. W pierwszej kolejności, poza budową drogi dojazdowej, właściciel winien dokonać zabezpieczenia obiektu, przede wszystkim zakryć obiekt od góry – informuje Mirosław Rymer, doradca prawny i rzecznik prasowy Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Gorąco trzymamy kciuki za nowego właściciela i mamy nadzieję, że ten poprzemysłowy zabytek zostanie wkrótce zrewitalizowany, a poniżej kilka słów o samej wieży:

Wieża wodna przy ul. mjr Woźniaka znajduje się na terenie dawnej huty cynku Uthemann. Została wybudowana na planie ośmioboku w 1912 roku według projektu Georga i Emila Zillmannów z Charlottenburga. Jej kubatura wynosi 4900 m3. Przyziemie wykonano z żelbetu. W każdej ścianie umieszczono prostokątne otwory szalowane deskami, w środkowej części budynku, która jest węższa od parteru, umieszczono w trzech poziomach półkoliście zwieńczone okna. Górna partia zabytku osadzona jest na wspornikach, które szerokością dorównują parterowi. Całość przykryto dachem namiotowym, ośmiospadowym, łamanym i pokryto ceramiczną dachówką. W górnej części znajdował się okrągły stalowy zbiornik o pojemności 900 m3. 30 lipca 1987 r. wieża wodna z kompleksem hutniczym została wpisana do rejestru zabytków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *