sobota, 20 kwietnia

Na terenie byłej kopalni Wieczorek ma powstać HUB technologiczny

fot. J. Szymczuk – KPRP

29 lutego na terenie likwidowanej, a działającej przez prawie dwieście lat kopalni Wieczorek w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy przedstawiciele władz samorządowych Katowic oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali w sobotę list intencyjny ws. budowy HUB-a technologiczno-gamingowego w tym miejscu. Planowany koszt to 1 mld zł.

Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa podpisał list intencyjny z wiceprezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń w sprawie podjęcia działań zmierzających do przekazania miastu 20 ha w pobliżu szybu Pułaski byłej kopalni Wieczorek. Nie przedstawiono jednak żadnych terminów i konkretów tego przedsięwzięcia.

W sierpniu 2018 roku SRK przekazała miastu Katowice szyb Poniatowski, znajdujący się naprzeciw budynku byłej dyrekcji kopalni. Poza kilkoma wydarzeniami kulturalnymi na terenie dawnego szybu nic się nie dzieje, brak też koncepcji dla tego miejsca. W przypadku szybu Pułaski – sytuacja jest zgoła odmienna. Miasto nie ma zabudowań, ale posiada koncepcję zagospodarowania tych industrialnych budynków.

– Tu będą się w przyszłości kształcić ludzie, którzy będą się zajmowali rozwojem e-gamingu i rozwojem nowoczesnych technologii. Tu powstaną przestrzenie biurowe na przestrzeni około 70 000 m kw. To tutaj będą się mogły umiejscawiać centra obliczeniowe – data center. Rozmawiamy z wieloma partnerami, którzy czekają, żeby takie miejsce dla nich powstało. Nie będzie to coś, co będzie zamknięte. Wierzę, że powstaną tu miejsca spędzania wolnego czasu, z których będą mogli korzystać mieszkańcy – zapowiedział prezydent Katowic.

Jak informuje Prezydent RP na swojej oficjalnej stronie Katowicki HUB ma być kompleksem biurowo-technologicznym: siedzibą firm wysokich technologii, w szczególności działających w branży produkcji gier komputerowych i e-sportu. Katowice od kilku lat są areną światowych mistrzostw w tej dziedzinie – Intel Extreme Masters.

Miejmy nadzieję, że te marzenia doczekają się realizacji i nie pozostaną tylko na papierze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *