poniedziałek, 15 kwietnia

Inicjatywa lokalna – milion złotych na pomysły mieszkańców Katowic

Inicjatywa Lokalna Stwórzmy Oazę Spokoju w Parku w Dąbrówce, Fot. Stowarzyszenie Przyjaciół Dąbrówki Małej i Burowca

Ruszył nabór wniosków w ramach ósmej edycji inicjatywy lokalnej w Katowicach. Po raz pierwszy inicjatywy lokalne w Katowicach można było zgłaszać w 2013 roku, kiedy zrealizowano 4 pomysły mieszkańców, a na ich realizacje przeznaczono 100 tys. zł. Od 2016 roku mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z projektu, na który przeznaczany jest milion złotych, co pozwoliło stworzyć obok budżetu obywatelskiego kolejne popularne narzędzie.

Inicjatywa lokalna pozwala mieszkańcom podjąć wspólne działanie. Dzięki swojemu zaangażowaniu mogą pozyskać środki na realizację swojego pomysłu, który może dotyczyć poprawy przestrzeni miejskiej, np. modernizacja podwórka lub może być wydarzeniem integrującym mieszkańców, np. festyn osiedlowy o charakterze kulturalnym, sportowym czy ekologicznym.

Od 1 października 2019 r. rusza nabór wniosków o inicjatywę lokalną. Końcowy termin naboru wniosków upływa 15 listopada 2019 r. i podobnie jak w ubiegłym roku będzie to jedyny nabór na składanie inicjatyw lokalnych planowanych do realizacji na 2020 rok – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych i dodaje, że wnioski można składać osobiście w Kancelarii Urzędu Miasta Katowice, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie SEKAP.

W tym roku uległ zmianie formularz wniosku. Zmiany w treści wniosku o inicjatywę lokalną polegają na dopisaniu pod tabelą kosztorysu pouczenia, że w ramach wydatków nie można ujmować zakupu jednorazowych plastikowych/styropianowych opakowań, naczyń, sztućców, butelek itp., a także zapis zgodny z RODO w kwestii zbierania podpisów.

Przypominamy, iż jednym z kryteriów oceny ofert jest opinia Rady Jednostki Pomocniczej. Aby otrzymać dodatkowe punkty należy przed złożeniem wniosku do Urzędu Miasta oddać go do zaopiniowania Radzie Jednostki Pomocniczej, działającej na terenie dzielnicy.

Szczegółowe informację oraz wzory wniosków dostępne są na stronie internetowej: https://www.katowice.eu/urzad-miasta/inicjatywa-lokalna

UMK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *