piątek, 21 czerwca

Ewangelicy obchodzili Dziękczynne Święto Żniw

Dziękczynne Święto Żniw w kościele ewangelickim w Szopienicach

Przywykliśmy już do tego, że koniec roku kościelnego za sprawą 1 listopada kojarzony jest z tematami ostatecznymi i powtórnym przyjściem Chrystusa. Tymczasem przed wspomnianym świętem, tuż po sezonie żniwnym, w Kościele
Ewangelicko-Augsburskim obchodzona jest wyjątkowa niedziela nazwana „dziękczynnym świętem żniw”. Jest to niedziela doskonale korespondująca z popularnymi dożynkami.

W niedzielę dziękczynną wierni Kościoła ewangelickiego spotykają się na wspólnym nabożeństwie, by podziękować za wszystko, co Bóg zesłał i zsyła im jako dowód swojej opieki. Oczywiście chodzi tu gównie o zebrane plony z pól i lasów, ale również o wszystko, co jest wypełnieniem prośby z modlitwy pańskiej „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Obchodom święta towarzyszy nabożeństwo spowiednio-komunijne, zwykle rozpoczynające się od procesjonalnego wejścia dzieci niosących dary do ołtarza. Kościół w tym dniu jest odpowiednio przystrojony darami natury, zazwyczaj są to owoce i warzywa, ale nie może zabraknąć przede wszystkim chleba, którym po nabożeństwie częstują się wszyscy zgromadzeni.

W niedzielę 6 października dziękczynne święto żniw obchodzono również w szopienickim kościele ewangelickim.

ks. Robert Augustyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *