sobota, 20 lipca

Janów – Wczoraj i Dziś

fot. M. Locher

Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych od wielu lat działa na terenie dzielnicy Janów-Nikiszowiec – do tej pory przede wszystkim w Nikiszowcu. Wiemy, że Nikiszowiec i Janów to dwa różne miejsca. Dlatego wspólnie z mieszkańcami podjęliśmy ważne i potrzebne wyzwanie. Chcemy przybliżyć prawie 300-letnią historię Janowa. Tak narodził się pomysł projektu „Janów – wczoraj i dziś”, dzięki któremu pokazujemy, że Janów ma swoją niezwykłą przeszłość, która może także pozytywnie oddziaływać na jego teraźniejszość i przyszłość.

W ramach projektu powstaje publikacja pt. „Janów – wczoraj i dziś”. Tak jak i poprzednie nasze książki (nt. dzielnic Bytomia oraz o Nikiszowcu) będzie zachęcać do poznania i odwiedzenia miejsca. Dzięki niej pokażemy to, co ciekawe i niepowtarzalne w Janowie – dla mieszkańców i odwiedzających. Pracując od wielu lat w obszarze ochrony dziedzictwa, wiemy jak ważne jest, aby mieszkańcy współtworzyli opowieść o swojej małej ojczyźnie.

Dlatego przeszłość Janowa zostanie przedstawiona w książce nie tylko oczami historyka, ale także z perspektywy mieszkańców. „Historia mówiona” to dla nas bezcenne źródło. Dzięki wspomnieniom, zgromadzonym w rodzinnych archiwach pamiątkom oraz zdjęciom pokażemy to, co dla Janowa symboliczne i charakterystyczne. „Historia mówiona” ma także wielkie znaczenie dla tych, którzy dzielą się swoimi wspomnieniami. Ich indywidualne, wielopokoleniowe historie zostaną usłyszane i nie będą zapomniane.

Nie chcemy jednak zatrzymywać się tylko na przeszłości. Traktujemy ją jako inspirację dla teraźniejszości i przyszłości. Dlatego książka będzie nietypowym przewodnikiem turystycznym, zachęcającym do odwiedzenia Janowa i zmiany jego postrzegania. Znajdzie się w niej trasa spacerowa z mapą. Jak w prawdziwym przewodniku turystycznym zostaną zaznaczone i opisane ciekawe miejsca i obiekty. Należy podkreślić, że trasa została ustalona razem z mieszkańcami. Którędy będzie przebiegać przekonamy się już niedługo. W ramach projektu odbędą się dwa spacery po Janowie oraz wykład nt. rodu Mieroszewskich. Jesienią zapraszamy na spotkanie promujące publikację. Szczegóły na naszym profilu FB: www.facebook.com/StowarzyszenieFIL

Projekt został dofinansowany w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa –„Wspólnie Dla Dziedzictwa” oraz ze środków Miasta Katowice w ramach konkursu na wkład własny.

(FIL)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *