środa, 22 maja

Pięć Stawów czeka rewitalizacja

fot. Stimoroll, Wikimedia

Kompleks pięciu stawów położonych na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Szopienice-Borki” wreszcie doczeka się rewitalizacji.

W przeprowadzonych kilka lat temu konsultacjach społecznych zdecydowana większość osób podkreślała, że największym atutem tego miejsca jest natura, bogactwo przyrody i czysta woda w stawach, ale te miejsca wymagają wysprzątania, uporządkowania, utworzenia dróg rowerowych i parkingów. Stawy powinny pełnić funkcję wypoczynkową, rekreacyjno-sportową i ekologiczną oraz ochronną dla środowiska i przyrody.

Obecnie kończą się prace związane z utworzeniem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej. Przewiduje ona m.in. utworzenie sieci dróg rowerowych wokół wszystkich stawów, utworzenie plaż nad Borkami i Morawą, modernizację harcerskiej stanicy żeglarskiej z możliwością wypożyczenia łódek i kajaków. Pojawić ma się również wodne połączenie pomiędzy Morawą a Borkami, które ma przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności tych stawów dla osób, które uprawiają sporty wodne. Wzdłuż brzegu stawu Morawa przy skarpie wzdłuż linii tramwajowej w kierunku Sosnowca, powstanie drewniana promenada. Przy Hubertusie I mają zostać wybudowane pomosty wędkarskie. Całość terenu będzie uzupełniona w m.in. kręgi do grillowania, boisko do siatkówki plażowej, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, toalety, monitoring oraz oświetlenie.

W tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na projekt, na podstawie którego będzie można wyłonić wykonawcę przyszłych prac. Według szacunków urzędników prace będą mogły rozpocząć się w 2021 roku, a zakończyć w 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *