niedziela, 21 lipca

Kiedy powstanie nowy gmach archiwum miejskiego? Na pewno nie w tym roku

Już w 2015 roku władze miasta informowały o planach budowy nowego gmachu archiwum miejskiego na działce przy skrzyżowaniu ulic Obrońców Westerplatte i Roździeńskiej. W kolejnych latach termin realizacji przekładano. W czerwcu br. władze poinformowały, że realizacja inwestycji nie rozpocznie się w 2019 roku.

W budżecie miasta Katowice na 2015 rok zarezerwowano 300 000 złotych na opracowanie dokumentacji projektowej gmachu archiwum wraz z niezbędną infrastrukturą. Obiekt miałby powstać przy skrzyżowaniu ulic Roździeńskiej i Obrońców Westerplatte, na wprost zajezdni autobusowej (dotychczasowa siedziba Archiwum Urzędu Miasta Katowice to wieżowiec przy ul. Francuskiej 70). Nowy budynek miałby powierzchnię około 500 metrów kwadratowych i składałby się z dwóch segmentów: magazynowego i biurowego.

Wstępnie miasto przewidywało opracowanie dokumentacji projektowej w roku 2015, a realizację inwestycji na lata 2016–2017. Przeprowadzono nawet konsultacje społeczne w sprawie inwestycji. Jednak prace budowlane rokrocznie przesuwano. Na drugi kwartał 2018 roku władze planowały przeprowadzenie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane. Orientacyjna wartość zamówienia miała wynieść 5 001 801 złotych. Mimo to nastąpiły kolejne opóźnienia. Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Katowice 11 czerwca 2019 r. poinformował, że w 2019 roku nie zostanie rozpoczęta realizacja inwestycji (ma to związek z finansami).

Pewne jest natomiast, że w sąsiedztwie powstanie inna inwestycja, wzbudzająca wiele kontrowersji wśród mieszkańców: noclegownia dla bezdomnych mężczyzn. Aktualnie prowadzone są prace ziemne. Inwestycja ma zostać ukończona pod koniec tego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *