niedziela, 23 czerwca

Pozytywne zmiany na Podgrubie

Budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego, fot. M. Malina

Pierwsza kamera Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (inteligentny monitoring, który sam wykrywa i alarmuje dyspozytorów o zdarzeniach) na terenie jednostki pomocniczej Janów-Nikiszowiec powstała na Podgrubie. Rozpoczęto ocieplanie bloków, a naprzeciwko Galerii Szyb Wilson rozpoczęła się budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy TechSpeed Bendkowski, Mazur Sp.j. To inwestycja dla potrzeb branży obróbki kabli – badania maszyn i urządzeń pod kątem automatyzacji i robotyzacji.

Co przyniesie ta budowa? Głównym celem projektu jest rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej firmy TechSpeed, która służyć będzie prowadzeniu prac na rzecz badania maszyn i urządzeń do obróbki kabli – m.in. automatyzacji procesu bandażowania kabli i wiązek kablowych oraz oprogramowania komputerowego do zarządzania urządzeniami.

W ramach projektu wykonane zostaną roboty budowlane oraz zakupy wysokiej klasy sprzętu badawczego. Centrum będzie odpowiedzialne za opracowywanie nowych, innowacyjnych rozwiązań, cechujących się wysoką automatyzacją i robotyzacją maszyn i urządzeń oraz ich współdziałanie w środowisku z innymi maszynami w linii technologicznej. Dzięki wsparciu środków UE powstanie nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe o powierzchni całkowitej 2000 m² – w którym pomieszczenia będą wykorzystywane do badania maszyn i urządzeń w szczególności maszyn i urządzeń do obróbki kabli. Koszt projektu to 6,8 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to prawie 2,5 mln zł.

Mamy nadzieję, że to dopiero początek pozytywnych zmian na Podgrubie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *