piątek, 21 czerwca

Na sygnale – maj 2019

OSP Dąbrówka Mała będzie miała nową strażnicę

Niebawem rozpocznie się długo wyczekiwana przebudowa i rozbudowa remizy Ochotniczej Straży Pożarnej Dąbrówka Mała w Katowicach. Inwestycja pochłonie kilka milionów złotych.

Przebudowa budynku polega na zmianie sposobu użytkowania istniejących lokali mieszkalnych na potrzeby strażnicy, połączeniu ich z częścią użytkowaną obecnie przez OSP oraz przyległym bezpośrednio budynkiem mieszczącym garaż i salę wielofunkcyjną. Natomiast rozbudowa obejmuję dobudowę klatki schodowej oraz rozbudowę i przebudowę garażu. Dodatkowo zostaną wykonane wszystkie niezbędne instalacje, przyłącza i zagospodarowany teren wokół remizy.

Postępowanie przetargowe przeprowadził Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Zgłosiło się pięć firm, komisja przetargowa za najkorzystniejszą uznała ofertę firmy CEW z Sosnowca, która wyceniła wszystkie prace na prawie 5 mln 415 tysięcy złotych brutto. Na wykonanie  robót budowlanych będzie miała 15 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Na czas rozbudowy druhowie będą pełnili dyżury i prowadzili zbiórki szkoleniowe w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Katowicach.

Strażacy z Szopienic zostali nagrodzeni  

25 maja podczas powiatowego Dnia Strażaka odbywającego się w katowickim Zarzecze, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach Szopienicach otrzymali odznaczenia i nagrody pieniężne. Strażacy ochotnicy nagrodzeni zostali za wyjątkowe poświęcenie w działaniach ratowniczo-gaśniczych, wkład w popularyzowanie ochrony ppoż oraz działalność społeczną. Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali druhowie: Adam Jagiełło, Dawid Schwarzer oraz Marcin Wojtoń. Natomiast 10 druhów z szopienickiej strażnicy otrzymało nagrody pieniężne przyznane przez Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę

Pożar samochodu na ulicy Techników

W nocy z 27 na 28 maja około godziny 3:00 dyżurny straży pożarnej w  Katowicach odebrało zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego na ulicy Techników w dzielnicy Dąbrówka Mała. Dyżurny SKKM na miejsce zadysponował zastęp z OSP Katowice Szopienice oraz policję. Po dojeździe zastępu na miejsce zastano rozwinięty pożar samochodu osobowego marki Seat. Zadaniem zastępu OSP było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, podanie dwóch prądów piany na palące się auto przez strażaków ubranych w aparaty powietrzne. Po ugaszeniu pożaru miejsce zdarzenia przekazano policji. Działania straży pożarnej trwały godzinę.

Usuwanie skutków gwałtownej burzy

Popołudniu 19 maja przez wschodnie dzielnice naszego miasta przeszła gwałtowna burza, której towarzyszyły opady gradu i silny wiatr. Po godzinie 15 do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej wpływały pierwszej zgłoszenia o powalonych drzewach, uszkodzeniach pojazdów czy rozlewiskach wodnych. Dyżurny do interwencji wysłał od razu siły Państwowej Straży Pożarnej, OSP Szopienice, która dyżurowała tego dnia dwoma zastępami oraz zaalarmowano pozostałe katowickie OSP. Straż Pożarna interweniowała tego dnia oraz przez kolejne dni m.in. na ulicy Strumiennej, Szopienickiej, Korczaka, Zamkowej czy Lwowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *