piątek, 21 czerwca

Na sygnale – marzec 2019

Plaga pożarów traw

W marcu w naszej dzielnicy doszło do serii pożarów nieużytków. Pożary wybuchały między innymi na ulicy Bagiennej, Sosnowieckiej, Brynicy, Morawa, Kocura, Korczaka. Wszystkie te pożary powstały w wyniku celowego podpalenia. Ugaszenie pożarów wymagało zaangażowania sił i środków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, a przecież strażacy mogli być w tym czasie potrzebni w innym miejscu.

Zerwany dach domu przy ul. Krakowskiej

W dniu 10 i 11 marca strażacy z katowickich jednostek PSP i OSP usuwali zdarzenia powstałe na skutek bardzo silnego wiatru. W samych Katowicach interwencji było ponad 200. Jedno z takich zdarzeń to było zerwanie dachu budynku mieszkalnego na ulicy Krakowskiej. Wiatr zerwał papę na dachu o powierzchni ok. 20 m2. Do zabezpieczenia powstałej dziury zostały zadysponowane siły OSP Szopienice oraz drabina z JRG 1 Katowice. Strażacy przez 2 godziny zabezpieczali dach przy użyciu folii.

Przekazanie nowego samochodu dla OSP Szopienice

W dniu 30 marca na terenie OSP Szopienice odbyło się przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego MAN TGM 18.340 zakupionego w październiku 2018 roku.
W uroczystości wzięli udział:
Poseł na Sejm RP – Marek Wójcik,
Posłanka na Sejm RP – Monika Rosa,
Prezydent Miasta Katowice – dh Marcin Krupa,
Wiceprezydent Miasta Katowice – dh Waldemar Bojarun,
Przewodniczący Rady Miasta Katowice – Maciej Biskupski,
Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego – Mirosław Cygan,
Radni Rady Miasta Katowice – Dawid Durał i Adam Szymczyk,
Prezes Zarządu RJP nr 15 – Piotr Łączniak,
Komendant Miejski PSP w Katowicach – mł.bryg. Arkadiusz Korzeniewski,
Naczelnik Wydziału Kwatermistrzowskiego – kpt. Dariusz Paks,
Dowódca JRG 1 Katowice – st.kpt. Przemysław Małoszewski,
Dowódca JRG 3 Katowice – bryg. Witold Banyś,
Prezes ZO ZOSP RP – dh Marek Durał,
delegacje OSP z Katowic i Rudy Śląskiej oraz mieszkańcy Katowic.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku komendantowi miejskiemu PSP przez dowódcę uroczystości druha Mirosława Czwienczka, a następnie podniesiono flagę państwową na maszt oraz odegrano hymn. Zaproszonych gości przywitał prezes OSP dh Marcin Wojtoń. W dalszej kolejności prezydent Katowic, komendant miejski PSP oraz prezes ZP ZOSP RP przekazali symboliczny klucz do nowego samochodu na ręce naczelnika OSP dh Dawida Schwarzera. Po symbolicznym otrzymaniu kluczyka prezes OSP wraz z wiceprezes OSP Agatą Bobrzyńską wręczyli podziękowania osobom, które wspierają OSP, przyczyniły się do pozyskania samochodu oraz pomagały w realizacji zamówienia.

Podczas uroczystości nastąpiło także pożegnanie strażaków-płetwonurków z Sekcji Ratownictwa Podwodnego. Płetwonurkowie otrzymali specjalne podziękowania za 25 lat służby na rzecz mieszkańców Katowic. A na koniec wyróżnienia otrzymali również członkowie MDP, którzy wyróżnili się w działalności OSP. Po zakończeniu uroczystości można było wpisać się do księgi pamiątkowej a uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na grochówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *