sobota, 18 maja

Industria jest kobietą!

Pod takim hasłem w sobotę 9 czerwca po raz kolejny odbędzie się święto Szlaku Zabytków Techniki – Industriada. Nigdy wcześniej nie była tak skoncentrowana na kobietach. Po raz pierwszy odbywa się w obiektach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jak zawsze oferuje prawie 500 bezpłatnych wydarzeń w 25 miastach oraz darmowy transport koleją, autobusami i tramwajami.

Podobnie jak co roku przygotowano moc atrakcji we wszystkich punktach znajdujących się na szlaku oraz w obiektach zaprzyjaźnionych. Nasza okolica jest pod tym względem wyjątkowa, ponieważ
w bliskiej odległości od siebie możemy odwiedzić co najmniej 5 przemysłowych perełek. Całe Katowice mogą poszczycić się 6 punktami na mapie. Nasza okolica to aż 5 obiektów na szlaku: Fabryka Porcelany, Galeria Szyb Wilson, Osiedle Giszowiec, Osiedle Nikiszowiec, Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia. W centrum Katowic – Muzeum Śląskie. Każdy z obiektów ma przygotowany swój program atrakcji i wydarzeń. Warto zapoznać się z nim na oficjalnej stronie Industriady (www.industriada.pl). Szczegóły można też znaleźć w materiałach promocyjnych znajdujących się w każdym z punktów. Koleje Śląskie, KZK GOP oraz MZK Tychy specjalnie na ten dzień przygotowały dodatkowe bezpłatne połączenia kolejowe, autobusowe oraz trolejbusowe. Dzięki temu każdy będzie w stanie podróżować pomiędzy obiektami w taki sposób, aby zwiedzić i dotrzeć do jak największej liczby punktów. W tym wypadku szczegółowa rozpiska połączeń również znajduje się na oficjalnej stronie internetowej w zakładce Transport.

Festiwal osiągnie pełną moc w sobotę 9 czerwca, ale dzień wcześniej, w ośmiu zabytkach, odbędzie się piątkowy rozruch maszyn. To cykl wydarzeń, który powstał na prośbę tych uczestników święta Szlaku, dla których jeden dzień to za mało. Do nocnego świętowania zapraszają zabytki w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich, Tarnowskich Górach, Łaziskach Górnych i Zabrzu.

INDUSTRIADA to najlepszy produkt turystyczny – potwierdza to Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej z 2017 roku. Chwalmy się tym osiągnięciem i nie zapominajmy o kolejnym, jeszcze ważniejszym: już niemal od roku  dwa obiekty Szlaku, Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga z Tarnowskich Gór wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedyne takie wyróżnienie w województwie śląskim i 15. w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *