sobota, 20 lipca

Waleczne dziewczyny z Janowa

Hokej kobiecy to najszybciej rozwijająca się dyscyplina drużynowa na świecie. W całej Polsce możemy spotkać dziewczyny grające w hokeja, które mają w swojej karierze już całkiem spore doświadczenie sportowe i rozegrały już nie jeden mecz ligowy. Wiele dziewcząt z powodzeniem reprezentuje również barwy kraju od wielu lat. Obserwując nabory do klubów sportowych — niewiele nowych, młodych dziewczynek rozpoczyna przygodę z hokejem. W opinii wielu osób hokej to sport męski, trudny, brutalny. Nic bardziej mylnego! Dlatego też, w lipcu 2015 r. z inicjatywy sympatyków żeńskiej drużyny hokejowej Naprzodu Janów został założony klub KOJOTKI Naprzód Janów, mający na celu szkolenie wyłącznie dziewcząt w zakresie hokeja na lodzie oraz zasilenie kadrowe istniejących śląskich drużyn.

Pierwszy trening na lodzie nie powiał optymizmem, gdyż z otwartego naboru skorzystało jedynie 5 dziewcząt. Fakt, zajęcia odbywały się w weekendy o godz. 7.00 na Jantorze i mogło to działać odpychająco na zainteresowanych. Jednak rzeczywistość pokazała, że pomysł był strzałem w dziesiątkę! Z każdym tygodniem na treningach pojawiały się nowe dziewczyny, aby po dwóch miesiącach było ich ponad 20, a na zakończenie sezonu – 50! Wczesna pora i trudne treningi nie odstraszały dziewczyn, a wręcz działały jak magnes. W szeregach KOJOTEK pojawiły się i pięciolatki i piętnastolatki. Sukces przerósł nasze oczekiwania, ale nie nasze możliwości. Zakładaliśmy, że tak liczny nabór zajmie nam kilka lat, a nie jeden sezon. Warto było się pomylić!

W drugim roku działania klubu zaryzykowaliśmy i wystawiliśmy w ligowych rozgrywkach młodzieżowych dwie drużyny – Mikrusy i Żaki Starsze. Są to pierwsze dziewczęce drużyny hokejowe w Polsce! W każdej lidze – 1 drużyna dziewczęca na 8 chłopięcych. Tego nikt przed nami jeszcze nie zrobił. Do tej pory dziewczynki grały w drużynach z chłopakami, jednak stanowiły wśród nich znikomy procent. Nawet regulamin rozgrywek nie przewidywał drużyn dziewczęcych (sic!), ale jak się to mówi: „Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”. Satysfakcjonujących wyników meczowych dziewczyny na początku nie robiły, jednak nie o to nam chodziło! Trudno porównywać doświadczenie i umiejętności dziewcząt, które trenowały rok, do doświadczenia chłopaków grających w hokeja od przedszkola. Napawała nas duma, że dziewczyny – mimo gry z dużo lepszym przeciwnikiem – nie poddawały się, nie zniechęcały i robiły widoczne postępy. To był ich czas! Motywacją do dalszego działania po pierwszym sezonie była decyzja dziewcząt: „Gramy dalej!”.

Upór w dążeniu do celu, ciężka praca, wola walki i szeroki uśmiech – to charakterystyczne cechy KOJOTEK. Przed nami kolejny, trzeci już sezon rozgrywek. Dziewczyny (z wiekiem) przechodzą do kolejnych lig, a my pracujemy nad utworzeniem następnej najmłodszej drużyny. W nadchodzącym sezonie debiutujemy w PLHK, a drużynę poprowadzi Janusz Adamiec – trzykrotny olimpijczyk, trener i legenda klubu Naprzód Janów. Staramy się dawać dziewczynom możliwości uczenia się od najlepszych, urozmaicamy treningi lub zapraszamy do współpracy innych trenerów.  Po raz kolejny wyjeżdżamy na letni obóz sportowy, aby tym razem nad morzem na sucho przygotować formę do sezonu.

Oprócz meczów ligowych KOJOTKI organizują wiele imprez sportowych i biorą udział w wielu wydarzeniach. Tradycją stało się już udział w GLOBAL GIRLS GAME w lutym oraz świętowanie Światowego Weekendu Hokeja Kobiet w październiku. Ponadto, KOJOTKI czynnie zaangażowały się w charytatywną pomoc i wspierają Fundację ISKIERKA w zbieraniu funduszy na zakup sprzętu medycznego i leczenie chorych dzieci.

Cieszy nas rosnące zainteresowanie dziewczęcym hokejem i chcemy, aby w innych klubach znaleźli się naśladowcy naszego pomysłu. W ciągu trzech sezonów działalności klubu widzimy, że warto było postawić na dziewczyny w hokeju. My rozpoczęliśmy od najmłodszych, ale nieustannie chodzi nam po głowie myśl o drużynie Pań-amatorek! Inspiracją jest dla nas drużyna NAJek z Bytomia (pierwsza i jedyna w Polsce drużyna amatorek) drużyna wspaniałych kobiet, z którymi rozumiemy się bez słów i zawsze znajdujemy w nich poparcie naszych dobroczynnych pomysłów!

Wszystkie dziewczynki i rodziców zainteresowanych rozpoczęciem hokejowej przygody zapraszamy do obserwowania naszej strony: www.facebook.com/kojotki.naprzodjanow i kontaktu z klubem.

Anna Rehlich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *