wtorek, 28 maja

23 czerwca // Spacer po Nikiszowcu

Wraz z Fundacją z Pasją zapraszamy 23 czerwca o 18:00 na spacer historyczny po Nikiszowcu, który poprowadzi Joanna Tofilska.

Joanna Tofilska – historyk, kierownik Działu Historii Muzeum Historii Katowic. Zajmuje się m.in. historią Giszowca i Nikiszowca. Jest autorką publikacji: Katowice Nikiszowiec. Miejsce, ludzie, historia, Katowice 2007; Nikiszowiec 1908 – 2008. Z dziejów osiedla i parafii, Katowice 2009; Giszowiec. Monografia historyczna, Katowice 2016.

Podczas spaceru zaprezentowane zostanie zabytkowe osiedle górnicze wybudowane w drugim dziesięcioleciu XX w. dla pracowników kopalni „Giesche”. W skład unikatowej pod względem architektonicznym zabudowy osiedla oprócz budynków mieszkalnych wchodzą również liczne obiekty użyteczności publicznej – dawna gospoda (obecnie poczta), ciąg sklepów, pralnia, szkoła oraz okazały neobarokowy kościół pw. św. Anny.

LICZBA WOLNYCH MIEJSC ZOSTAŁA WYCZERPANA!

1 komentarz

  • Nikiszowiec z tego co wiem, nie cieszył się dobrą sławą. Czyżby coś się zmieniło :)? Fakt, że to dzielnica zabytkowa, ale uprzedzano mnie też, że niekoniecznie bezpieczna 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *