niedziela, 23 czerwca

Trwa festiwal NORDALIA

Katowice-Logo-pion-kolor

W dniach 9 – 29.10.2014 r. w 16 miastach na Śląsku i w Zagłębiu odbywa się Festiwal NORDALIA. Jest to już 13 edycja wydarzenia poświęconego państwom nordyckim. Festiwal gościł w: Katowicach, Chorzowie, Czeladzi, Gliwicach, Grabowej, Jastrzębiu-Zdroju, Łazach, Mysłowicach, Niegowonicach, Rokitnie Szlacheckmi, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Świętochłowicach, Zabrzu i Zawierciu. W Katowicach odbywa się większość imprez.

 

Jak co roku mają miejsce liczne interesujące wystawy, które można obejrzeć w wielu miejscowościach goszczących  Nordalia. Wspomnijmy o dwóch z nich.

Po raz pierwszy możemy zobaczyć nową wystawę Ambasady Szwecji pt.: „Astrid Lindgren”. Można ją obejrzeć w filii nr 11 katowickiej Miejskiej Bibliotece Publicznej.

W filii nr nr 2 Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chorzowie są prezentowane fotografie Jacka Kadaja robione na wyspie Bornholm. Po zobaczeniu ich z pewnością niejeden z nas zechce pojechać tam,  aby spędzić wspaniałe chwile.

 

Rok 2014 jest rokiem  Tove Jansson, twórczyni przesympatycznych Muminków. Nordalia też pamiętają o 100-leciu jej urodzin i z tej okazji odbędzie się spotkanie w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Najciekawsze fragmenty jej życia i prace artystyczne przedstawi  Justyna Czechowska z wydawnictwa Marginesy, które parę lat temu wydało książkę Boel Westin „Tove Jansson. Mama Muminków”.

Najmłodsi czytelnicy też będą mogli towarzyszyć Muminkom i ich przyjaciołom  podczas zajęć warsztatowych prowadzonych przez Agnieszkę Kowalczyk, nauczycielkę od lat uczestniczącą w naszym festiwalu.

 

I znów powędrujemy do katowickiej biblioteki razem z dr Moniką Samsel – Chojnacką i Rafałem Chojnackim, tym razem „Ze zbrodnią w plecaku – skandynawska powieść kryminalna jako zaproszenie do podróży”.

 

Od kilku tygodni w audycji radiowej aktorka Maria Seweryn czyta fragmenty powieści Ellen Mattson: „Greta Garbo. Moja miłość”. Słucha się ich z zapartym tchem i oczekuje się z niecierpliwością na dalszy ciąg. W filii nr 14 katowickiej biblioteki tłumaczka książki, Justyna Czechowska, będzie zastanawiała się, czy i jak można opowiedzieć o Grecie Garbo o której tak mało wiadomo. Spotkanie poprowadzi Marta Fox, poetka i pisarka. Szykuje się bardzo interesująca rozmowa.

 

W tym roku poznamy  nowe, dotąd nieznane tematy. Na przykład, czy w średniowiecznej Islandii istniał margines społeczny i jakie grupy społeczne były obejmował? O tym się dowiemy od Remigiusza Gogosza z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, który od kilku lat wgłębia się m. in. w mało znane tajniki historii z okresu wikińskiego.

Czy ktoś z nas, bez zaglądania do internetu,  potrafi wytłumaczyć co to jest „Kwen”? Wykład na ten temat dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku wygłosi Marta Petryk, która poruszy też kwestię tożsamości, co jest obecnie tematem bardzo aktualnym.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą mieli okazję wysłuchać wykładu dr. hab. Wojciecha Dobińskiego z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ pt.:  „Czym tak naprawdę jest lód?”

 

Dominującym tematem tegorocznego festiwalu jest dizajn skandynawski, który będzie prezentowany w formie zarówno wykładu dr. Józefa Mrozka  dla studentów ASP, jak również na warsztatach dla dzieci i młodzieży, które poprowadzi Ewa Kokot. Najmłodsi uczestnicy Nordaliów będą mieli okazję wcielić się w rolę dizajnera i zaprojektować lampę, zabawkę, a nawet wnętrze. Pozwoli im przekonać się, że praca dizajnera to jest bardzo długi i mozolny proces twórczy, którego efektem końcowym będzie konkretny produkt i jego nabywca.

 

Jak co roku  zostanie zaprezentowana kinematografia duńska i szwedzka.  W kinie studyjnym  „Światowid” w Katowicach będzie można obejrzeć interesujące filmy po bardzo przystępnej cenie.

 

ASP będzie  organizatorem 4. edycji konkursu Nordalicus, poświęconego produktom promującym kulturę skandynawską, w którym mogą wziąć udział przyszli dizajnerzy z polskich uczelni artystycznych.

Zostaną zorganizowane koncerty muzyczne, jak również będą  wykłady na temat muzyki skandynawskiej, które wygłosi dr Jacek Kurek. On także będzie miał muzyczne audycje radiowe z cyklu „Noc nie bez końca” w radiu eM. Polecamy też audycje muzyczne Klaudii Torebko „Norra Musik”, które prezentowane  w radiu Egida.

 

Wymieniono tylko część imprez, które odbędą się w ramach Festiwalu Nordalia.  Przekrój tematyczny jest bardzo szeroki i bogaty. Każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego.

 

Na zakończenie należy wspomnieć, że Festiwal odbywa się pod patronatem ambasad skandynawskich w Polsce, Wicemarszałka Województwa Śląskiego i Prezydenta Miasta Katowice.

Został sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Katowice i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

 

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do uczestnictwa w Nordaliach.

[ informacja od: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Katowice ]
sasasa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *