wtorek, 21 maja

Kamienica Franza Mixy przy ul. Bednorza 22

Przy ul. ks. bpa H. Bednorza 22 znajduje się zabytkowa klasycystyczna kamienica mieszkalna o powierzchni użytkowej 910,6 m² i wymiarach 12,78 x 21,7 m. Obiekt posiada podpiwniczenie, parter, trzy piętra i poddasze użytkowe. Elewacja frontowa, ośmioosiowa, zaakcentowana jest centralnym ryzalitem (na osiach czwartej i piątej). Wejście z zabytkowymi drewnianymi drzwiami mieści się na osi czwartej, a brama przejazdowa – na osi ósmej. Między oknami pierwszego i drugiego piętra usytuowane są zabytkowe reliefy (w kształcie kartuszy herbowych) i portal kamienny. Okna trzeciej kondygnacji zamknięto łukowo, a pozostałe – prostokątnie. Elewacja tylna jest dziesięcioosiowa. Budynek posiada w hallu dwubiegowej klatki schodowej unikatowe zdobienia – secesyjne rozety i malowidła w stiukowych obramowaniach z personifikacjami czterech żywiołów (powietrza, ognia, wody i ziemi). Wykonane zostały techniką olejną w konwencji historyczno-mitologicznej.

Obiekt wzniesiony w roku 1908, zaprojektował Max Franz. Właścicielem kamienicy był pierwotnie Franz Mixa. Zachowane plany i projekty, wykonane przez Maxa Franza w lutym 1907 roku, są zatytułowane: „Wohnhaus-Neubau des Herrn Zimmermeister Mixa. Rosdzin Schullstrasse, Grundbuch nr 452” (pol. Budowa domu mieszkalnego dla pana cieśli Mixy. Roździeń ul. Szkolna, księga wieczysta nr 452). Warto nadmienić, że nowa kamienica została dostawiona od wschodu do istniejącego budynku mieszkalnego (obecnie obiekt o adresie ul. M. Wańkowicza 2), również należącego w tamtym czasie do F. Mixy. Przed nowo wybudowaną kamienicą zaprojektowano niewielki ozdobny ogródek (niem. Vorgarten). Z tyłu obiektu wzniesiono stajnię (niem. Stall).

W roku 1910 kamienica posiadała adres Schulstrasse 20. W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkali tu m.in. Franciszka Kokot i dr Zygfryd Kochler. Po II wojnie światowej kamienica przeszła na własność miasta. W roku 1996 przeprowadzono remont elewacji budynku, a w roku 1999 – renowację klatki schodowej i konserwację unikatowych dekoracji sztukatorskich kosztem około 30 tysięcy złotych (przy wsparciu finansowym miasta). W 2011 roku odbył się remont dachu kamienicy. W 2012 roku wykonano remont ażurowej bramy wjazdowej; remont przeprowadziło przedsiębiorstwo „Baron” z Rybnika. W 2021 roku rozpoczął się remont generalny kamienicy. Obecnie w budynku, będącej pod zarządem Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, mieszczą się lokale mieszkalne, a w podwórzu – Katowickie Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Dwójka” (działa w tym miejscu od 1990 roku) oraz Śląskie Stowarzyszenie „Ad Vitam Dignam”.

Michał Bulsa, Michał Malina

Tekst został opublikowany w miesięczniku „Roździeń”, nr 9/218 (wrzesień 2013), str. 11.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *