czwartek, 18 lipca

Browar Petera Mokrskiego

W 1879 roku Peter Mokrski zakupił gospodarstwo rolne na granicy Roździenia i Szopienic. W 1880 roku założył browar składający się z budynku warzelni oraz kotłowni. W 1890 roku rozbudował go o kolejne budynki: słodownię, leżakownię i fermentownię.

W 1912 roku browar odziedziczyli spadkobiercy Mokrskiego. Po zakończeniu I wojny światowej został wykupiony przez konkurencyjną Oberschlesische Linderbrauerei Hochberg. Wówczas zaprzestano produkcji piwa koncentrując się na produkcji słodu. W 1923 roku browar został zakupiony przez Zakład Braci Porębskich Spółka Akcyjna z Krakowa. Nowy właściciel kupując browar nie miał prawa produkowania piwa. Zajęto się wówczas produkcją słodu, konfekcjonowaniem i sprzedażą obcego piwa oraz rozlewaniem wina i spirytusu.

W 1937 roku firma braci Porębskich została postawiona w stan upadłości. W okresie II wojny światowej browar został znacjonalizowany. Po wojnie przywrócono stan prawny sprzed 1939 roku. W okresie PRL na terenie browaru mieściły się magazyny oraz siedziba firmy ELMET. W 1991 roku zabudowania browaru kupił Johann Bros. Od tego momentu obiekt poddawany jest kompleksowej rewitalizacji. Dziś dawny browar Petera Mokrskiego jest siedzibą ponad 70 firm.

Artykuł powstał w ramach zadania publicznego pod tytułem: Szopienice.PL – nasza dzielnica w Internecie. Zadanie jest współfinansowane z budżetu miasta Katowice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *