niedziela, 21 lipca

Na sygnale – marzec-maj 2020

Sezon na wypalanie traw – podsumowanie

Miesiąc marzec i kwiecień kojarzy się strażakom z sezonem na wypalanie traw. W tym roku zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej interweniowały w naszym rejonie kilkadziesiąt razy. Najpoważniejsze zdarzenia miały miejsce przy ulicy Szabelnianej, Cmentarnej, Krakowskiej, Grzegorzka, Morawa. Za każdym razem spłonęło kilka tysięcy metrów kwadratowych nieużytków, a wraz z tymi pożarami zginęły setki zwierząt. Dodatkowo takie pożary angażują duże siły i środki straży pożarnej, które w tym czasie mogą być bardziej potrzebne w innym miejscu.

Pożar samochodów na Dąbrówce Małej

W dniu 5 kwietnia doszło do pożaru dwóch samochodowych osobowych na ulicy Hubala-Dobrzańskiego. Na miejsce dyżurny straży pożarnej zadysponował zastęp OSP Szopienice oraz JRG Centrum. Po dojeździe służb ustalono, że samochód Fiat cały objęty był ogniem, a zaparkowana obok Toyota była nadpalona. Zadaniem straży pożarnej było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz ugaszenie pożaru.

Zerwanie kominów wentylacyjnych na Nikiszowcu

Wskutek silnych podmuchów wiatru w dniu 25 kwietnia doszło do zerwania kominów wentylacyjnych na dachu budynku przy ulicy Nałkowskiej. Przybyli strażacy z OSP Katowice Szopienice wyposażeni w sprzęt ratownictwa wysokościowego usunęli zagrażające przechodniom kominy.

Pożar podkładów kolejowych

W dniu 28 kwietnia po raz czwarty w krótkim czasie doszło do pożaru podkładów kolejowych w Szopienicach. Tym razem pożar wybuchł w rejonie ulicy Wypoczynkowej. Na miejscu zdarzenia pracowało 10 zastępów straży pożarnej, z czego aż 6 z OSP z terenu miasta Katowice. Zadaniem strażaków było ugaszenie podkładów przy użyciu piany ciężkiej oraz późniejsze ich dokładne dogaszenie. Działania strażaków na miejscu trwały ponad 6 godzin.

Pożar mieszkania w Szopienicach

W dniu 3 maja w godzinach wieczornych doszło do pożaru mieszkania w budynku przy ulicy Wiosny Ludów. Ogniem objęte było mieszkanie na 4 piętrze. W wyniku pożaru śmierć poniosła jedna osoba,
a 25 mieszkańców budynku zostało ewakuowanych.

Zapach gazu w kamienicy na Burowcu

22 maja lokator budynku przy ulicy Przedwiośnie wyczuł w mieszkaniu gaz. Natychmiast o sytuacji poinformował służby ratownicze, zaczął wietrzyć mieszkanie i się ewakuował. Przybyłe na miejsce
5 zastępów straży pożarnej i pogotowie gazowe, po wykonaniu pomiarów nie stwierdziły już występowania zagrożenia. Dla bezpieczeństwa lokatorów sprawdzono wszystkie mieszkania w kamienicy.

Karambol na autostradzie na wysokości Giszowca

W poniedziałek 25 maja około godziny 17:20 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 6 pojazdów na autostradzie A4 na wysokości Giszowca. Po uzyskaniu informacji o zdarzenia na miejsce zadysponowano dwa zastępy z JRG Szopienice, OSP Szopienice, JRG Mysłowice, pogotowie ratunkowe oraz policję. Po dotarciu służb ratowniczych na miejsce okazało się, że doszło do najechania na lewym pasie. W wyniku zderzenia poszkodowana została jedna osoba, którą przewieziono do szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *