piątek, 21 czerwca

Ruszył montaż tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej

Szopienice Kościół, fot. S. Braksator-Malina

W pobliżu przystanków komunikacji miejskiej pojawiają się nowe elektroniczne tablice informacyjne. To już trzecia partia tego typu urządzeń instalowanych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Dzięki nim podróżni będą wiedzieć za ile minut przyjedzie oczekiwany przez nich autobus lub tramwaj.

Montaż tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej rozpoczął jeden z poprzednich organizatorów transportu zbiorowego w regionie – KZK GOP. Wówczas, tj. w latach 2012 – 2014, na terenie 6 miast zamontowano 72 tablice. Dziś projekt ten kontynuuje Zarząd Transportu Metropolitalnego. Z końcem lutego zamontowano i oddano do użytku 60 nowych tablic. Teraz rozpoczęto instalację kolejnych 48 urządzeń.

Zgodnie z wstępnymi założeniami tablice powinny zostać oddane do użytku w ciągu kilkunastu tygodni – termin ten może się jednak skrócić lub wydłużyć, będzie to zależne od przebiegu procesu odbiorów technicznych urządzeń. W Katowicach tablice pojawią się na przystankach: Burowiec, Giszowiec Kościół, Janów Lwowska Szkoła, Szopienice Kościół (dwie) i Nikiszowiec Szyb Pułaski, Koszutka Jesionowa, Koszutka Kościół, Ligota Medyków, Osiedle Odrodzenia Radockiego.

Nowe tablice SDIP nieco różnią się od swoich wersji sprzed 6-8 lat. Z punktu widzenia pasażera dodatkowymi udogodnieniami jest wyświetlanie informacji po obu stronach urządzeń i ich tzw. V-kształtność, dzięki której wyświetlany tekst jest lepiej widoczny. Ponadto tablice zostały wyposażone w kamery. Dzięki nim wandale mają być łatwiej identyfikowani. Koszt projektu związanego z instalacją tablic SDIP to ok. 40 mln zł. Urządzenia są i będą systematycznie montowane w ponad 30 gminach. Termin zakończenia projektu, tj. oddania do użytku wszystkich ponad 500 urządzeń, jest uzależniony od procesu odbiorów technicznych. ZTM zakłada, że w ciągu półtora roku zainstaluje ok. 400 elektronicznych tablic.

ZTM

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *