sobota, 18 maja

Kończy się budowa basenu w Burowcu

Basen przy ul. Hallera – wnętrze, fot. NDI

Większość prac budowlanych i wykończeniowych zostało już wykonanych i wkrótce rozpoczną się odbiory basenu przy ul. Hallera w Katowicach. W obiekcie zastosowano innowacyjne rozwiązania, m.in. zabudowany na stałe pierwszy w Polsce system wykrywania utonięć. Basen jest wyposażony także w nowoczesne systemy fotowoltaiki częściowo pokrywające zapotrzebowanie energetyczne obiektu.

– Zależy mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. Dlatego w projektach każdego z trzech basenów w Katowicach znajdują się m.in.: 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25×16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów, zjeżdżalnia, siłownia (w basenach przy ul. Hallera i ul. Kościuszki), sale sportowe, sauny. Baseny w dzielnicach zamiast jednego aquaparku oznaczają, że większość mieszkańców Katowic będzie mieć dostępną pływalnię w promieniu pięciu kilometrów. Dodatkową zaletą obiektów jest innowacyjna aparatura, która zwiększy bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu na stałe po raz pierwszy w Polsce systemu wykrywania utonięć – mówi prezydent Marcin Krupa. 

Wykonawca obecnie realizuje ostatnie prace przy elewacji, zajmuje się zagospodarowaniem terenu, a także pracami wykończeniowymi oraz wyposażaniem budynków. Basen przy ul. Hallera został już próbnie napełniony wodą, a szkolenia i odbiory wstępne w tym obiekcie zaplanowano na pierwsze tygodnie stycznia. Montowany jest obecnie DPS – system wykrywania utonięć, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w obiekcie. Opiera się on na zaawansowanych algorytmach behawioralnej analizy obrazu z kamer podwodnych. Instalowany jest także system zasilania wspomagany fotowoltaiką. Oznacza to wykorzystanie nowoczesnej technologii przyjaznej środowisku, które pozwala na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest mocy 38,75kWp. W panelu fotowoltaicznym energia promieniowania słonecznego przekształcana jest na energię elektryczną prądu stałego. Za pomocą przewodów solarnych prąd stały zostaje przetransportowany do inwertera, gdzie dochodzi do przetworzenia prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC). Wyprodukowana w ten sposób energia za pomocą przewodów elektrycznych zostaje dostarczona do wewnętrznej instalacji elektrycznej. – Aktualnie uruchamiamy nowoczesną technologię uzdatniania wody – mówi Arkadiusz Truszkowski , dyrektor projektu z firmy NDI. – Składają się na nią filtry podciśnieniowe, lampy UV oraz system wytwarzania podchlorynu sodowego na zasadzie elektrolizy membranowej z chlorku sodu. Powyższe rozwiązania oprócz zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania, zapewniają najwyższą jakość wody oraz niskie zużycie energii i odczynników chemicznych – dodaje dyrektor.

Inne ciekawe rozwiązanie, zastosowane w inwestycjach, to system BMS do zarządzania budynkiem. Służy on do monitorowania i kontroli systemów infrastruktury i bezpieczeństwa obiektu w ramach jednego systemu zbiorczego. Dzięki elastyczności oprogramowania i jego modułowej budowie możliwe jest zebranie informacji z poszczególnych systemów, wprowadzenie zależności programowych oraz stworzenie funkcji całościowego monitorowania, sterowania, kontroli oraz  informowania użytkownika o aktualnym funkcjonowaniu obiektu.

UM KATOWICE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *