niedziela, 23 czerwca

Ruszają jesienne spacery historyczne

W dawnym browarze Mokrskiego, fot. M. Malina

Fundacja z Pasją zaprasza na jesienne spacery historyczne. Podczas 9 spacerów odwiedzimy Nikiszowiec, Giszowiec, Dąbrówkę Małą, Szopienice oraz Śródmieście.

Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna
19 września, godz. 17.00, prowadzenie K. Smętkiewicz
Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Posłuchamy o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową, z wejściem do Izby Śląskiej, gdzie odtworzono tradycyjne wyposażenie górniczego mieszkania. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.

Historia żydów, katolików i ewangelików w Szopienicach
26 września, godz. 16.30, prowadzenie dr D. Dylus
Wrócimy do XIX wieku, czyli czasów, gdy w Szopienicach i Roździeniu mieszkali obok siebie katolicy, ewangelicy i Żydzi; imigranci zarobkowi z Królestwa Polskiego (np. Sosnowca), Galicji (Jaworzna), przybysze z Włoch czy urzędnicy z Niemiec. Wrócimy do czasów budowy kościoła św. Jadwigi i poszukamy śladów osób, które obchodziły szabat. Przypomnimy ludzi, którzy cieszyli się autorytetem: ks. Konrada Ściborskiego, ks. Józefa Dembończyka, Ernsta von Prittwitza, czy doktora Stauba. To będzie krótkie repetytorium z historii szopienickiego Kościoła i gminy żydowskiej.

Spacer historyczny po Szopienicach
27 września, godz. 16.30, prowadzenie dr D. Dylus
Poznamy najważniejsze obiekty dawnego miasta Szopienice, posłuchamy o historii miejscowości; o tym jak spokojna wieś z szopą w herbie została hutniczym konglomeratem. Wejdziemy do wnętrza dawnego ratusza miasta Szopienice i obejrzymy salę sesyjną.

Ewangelickie Katowice
3 października, godz. 17.00, prowadzenie K. Smętkiewicz
Spacer po ewangelickich śladach w Katowicach; zobaczymy popiersie jednego z ojców założycieli miasta, wille znanych architektów, Dom Misyjny, cmentarz, dawny dom opieki i kościół.

Nikiszowiec wg Zillmanów
8 października, godz. 17.30, prowadzenie J. Tofilska
Podczas spaceru zaprezentowane zostanie zabytkowe osiedle górnicze wybudowane w drugim dziesięcioleciu XX w. dla pracowników kopalni „Giesche”. W skład unikatowej pod względem architektonicznym zabudowy osiedla oprócz budynków mieszkalnych wchodzą również liczne obiekty użyteczności publicznej – dawna gospoda (obecnie poczta), ciąg sklepów, pralnia, szkoła oraz okazały neobarokowy kościół pw. św. Anny.

Szopienice śladami Kazimierza Kutza
20 września, godz. 16.30 oraz 11 października, godz. 16.30, prowadzenie dr D. Dylus
W trakcie spaceru postaramy się podążać śladami Kazimierza Kutza, zwiedzając zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach „Piątej strony świata”. Odwiedzimy Ogród Dworcowy, gdzie mieszkał reżyser, kościół ewangelicki w którym nagrywał sceny do swoich filmów oraz przypomnimy miejsca ważne dla Kutza jak np. nieistniejąca już hala HKS, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki teatralne

Dąbrówka Mała sprzed stu laty
21 października, godz. 17.00, prowadzenie M. Bulsa
Trasa spaceru obejmie najważniejsze punkty na mapie Dąbrówki Małej, związane z historią tej dzielnicy. Rozpoczniemy przy kościele św. Antoniego,  następnie odwiedzimy stary dworzec, dawny ratusz i szkołę. Zobaczymy tablicę na os. Michalskiego, stary dwór i park. Zakończymy wycieczkę w dawnym ogrodzie jordanowskim, pod pomnikiem powstańczym, ufundowanym w 1960 roku.

Żydowskie Katowice 
22 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Z. Kusztal
Spacer po żydowskich śladach w Katowicach; zobaczymy m.in. miejsca gdzie znajdowały się synagogi, budynki zaprojektowane i wybudowane przez mieszkańców Katowic wyznania mojżeszowego, odwiedzimy cmentarz.

Udział bezpłatny. Projekt dofinansowany z budżetu miasta Katowice. Zapisy drogą mailową: spacery@fundacjazpasja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *