sobota, 25 maja

Art Naif, Rozruch Maszyn i Industriada w Szybie Wilson

Szyb Wilson, fot. M. Malina

            Podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Industriady, Galeria Szyb Wilson w Katowicach weźmie udział w piątkowym Rozruchu Maszyn oraz w sobotniej właściwej Industriadzie.

            Piątkowy Rozruch Maszyn rozpocznie nie tylko coroczne Święto Zabytków Techniki, ale również trwający przez cały okres wakacyjny Art Naif Festiwal. Ten Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej – jedyny w Polsce i największy w Europie – jest wydarzeniem cyklicznym, tworzonym od 2008 roku przez Fundację Eko-Art Silesia i Galerię Szyb Wilson. W tym roku będzie to już dwunasta edycja tego wydarzenia. Z roku na rok przyciąga ono coraz większe grono miłośników sztuki naiwnej (podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Galerię odwiedziło około 40 000 osób). Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 1500 prac (malarstwo, rzeźba, ceramika, witraż, mozaika) stworzonych przez ponad 400 artystów z 46 krajów. Krajem przewodnim tegorocznej edycji, a jednocześnie gościem specjalnym Katowic będzie Kolumbia. Nie zabraknie również reprezentantów innych krajów Ameryki Południowej: Argentyny, Brazylii, Ekwadoru, Urugwaju czy Wenezueli. Wystawie głównej towarzyszyć będą wystawy dodatkowe zorganizowane przez Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Łódzki Dom Kultury. Festiwal to przede wszystkim stworzona z rozmachem wystawa, ale nie tylko, towarzyszą jej różne inne atrakcje: warsztaty artystyczne dla dzieci, koncerty i ArtJarmarku na Nikiszowieckim rynku. Wernisaż wystawy głównej, czyli industriadowy Rozruch Maszyn, odbędzie się 7 czerwca o godz. 18:15. Uświetni go Wieczór Kolumbijski – Magdalena y su combo – koncert Magdaleny Lechowskiej połączony z pokazem tradycyjnego tańca kolumbijskiego.

            Sobotnia Industriada w Galerii Szyb Wilson przebiegnie pod hasłem: „Bal u Wilsona”. Odbędzie się on 8 czerwca w godzinach 12:00-18:00. Swoistym leitmotivem będzie spektakl „Prezydent Woodrow Wilson zaprasza na Bal” prezentowany w formie pięciu etiud, z których każda kończy się wspólnym tańcem. „Bal u Wilsona” ma charakter metaforyczny, jednoczący postaci zasłużone dla historii przemysłowej Śląska, żyjące w różnych czasach i w różnych rejonach Śląska. Oprócz spektaklu na gości „Balu u Wilsona” czekają liczne inne atrakcje: warsztaty kulinarne, warsztaty rzeźbienia w węglu, wykłady, koncert, zwiedzanie z okien zabytkowego mercedesa, zwiedzanie obiektu z górnikiem i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *