sobota, 20 lipca

Ruszają spacery historyczne

Spacer historyczny, fot. S. Braksator-Malina

Wiosenne dni, które są coraz cieplejsze, sprzyjają spacerom. A co byście powiedzieli na to, gdyby ktoś zabrał was na taki spacer i opowiedział historie napotkanych budynków przypominając wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości? Fundacja z Pasją rusza ze spacerami historycznymi po wschodnich dzielnicach Katowic oraz śródmieściu.  Czeka na nas wycieczka na Nikiszowiec, Giszowiec, Dąbrówkę Małą, Szopienice oraz Śródmieście.

Nikiszowiec
Podczas spaceru zaprezentowane zostanie zabytkowe osiedle górnicze wybudowane w drugim dziesięcioleciu XX w. dla pracowników kopalni „Giesche”. W skład unikatowej pod względem architektonicznym zabudowy osiedla oprócz budynków mieszkalnych wchodzą również liczne obiekty użyteczności publicznej – dawna gospoda (obecnie poczta), ciąg sklepów, pralnia, szkoła oraz okazały neobarokowy kościół pw. św. Anny. Spacer poprowadzi Joanna Tofilska – historyk, kierownik Działu Historii Muzeum Historii Katowic.

Giszowiec
Podczas tego spaceru poznacie historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Dowiecie się, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową, z wejściem
do Izby Śląskiej, gdzie odtworzono tradycyjne wyposażenie górniczego mieszkania. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie. Spacer poprowadzi Krzysztof Smętkiewicz, który od ośmiu lat zajmuje się zawodowo oprowadzaniem wycieczek po Katowicach i województwie śląskim.

Dąbrówka Mała
Trasa spaceru historycznego po Dąbrówce Małej obejmie najważniejsze punkty na mapie związane
z historią tej dzielnicy. Usłyszycie historię o legendarnym barze „Koniarek”. Przejdziemy również wzdłuż
ul. Le Ronda mijając po drodze dawną siedzibę Towarzystwa Śpiewu „Wanda”, założonego w 1912 roku, zabudowania dawnego szybu kopalnianego „Maria” oraz kolonię domów z lat 30. XX wieku i ponad stuletni cmentarz parafialny. Spacer poprowadzi Michał Bulsa – historyk, archiwista, dziennikarz, społecznik, autor książek, m.in. Ulice i place Katowic (2012, 2015), Domy i gmachy Katowic (2013, 2016)

Nie zabraknie dobrze znanego i lubianego spaceru Szopienice szlakiem Kazimierza Kutza.
W trakcie tej wyprawy zwiedzimy zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach “Piątej strony świata”. Zawitamy do Ogrodu Dworcowego, gdzie reżyser spędził swoje dzieciństwo. Podejdziemy pod szkołę, do której uczęszczał. Zobaczymy miejsca, gdzie kręcił sceny do „Soli ziemi czarnej” oraz wysłuchamy szereg fascynujących anegdot z jego życia w Szopienicach. Spacer poprowadzi Daniela Dylus nauczycielka języka polskiego w VI LO im. Jana Długosza. Autorka publikacji pt.: „Polszczyzna
w działalności Kościoła katolickiego na terenie Wielkich Katowic (do 1922 roku)”.

Szopienice szlakiem trzech religii
Tym spacerem wrócimy do XIX wieku, czyli czasów, gdy w Szopienicach i Roździeniu mieszkali obok siebie katolicy, ewangelicy i Żydzi; imigranci zarobkowi z Królestwa Polskiego (np. Sosnowca), Galicji (Jaworzna), przybysze z Włoch czy urzędnicy z Niemiec. Wrócimy do czasów budowy kościoła św. Jadwigi i poszukamy śladów osób, które obchodziły szabat. Na sam koniec posłuchamy o historii ewangelików. Zobaczymy miejsce w którym miała pierwotnie stanąć ewangelicka świątynia, a tuż za  nią znajdowała się wybudowania wcześniej protestancka szkoła, która runęła podczas wielkiej katastrofy. Przejdziemy się spacerem po najbardziej reprezentacyjnej ulicy dawnego Roździenia, przy której mieszkali znani ewangeliccy aptekarze, architekci i pastorzy. Spacer poprowadzi Daniela Dylus i Michał Malina.

Nie zabraknie też historycznej wyprawy po Szopienicach. Ponadto oderwiemy się od wschodnich dzielnic, by przenieść się do Śródmieścia i posłuchać o Ewangelikach
w Katowicach, o których opowie Krzysztof Smętkiewicz
. Łącznie czeka na was 8 spotkań
z przewodnikami.

Poniżej pełny program:

Wstęp na wszystkie spacery jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Aby wziąć udział należy wejść na stronę: www.fundacjazpasja.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Wypełnienie formularza nie jest równoznaczne z zarezerwowaniem miejsca. Decyduje kolejność zgłoszeń. Po zaakceptowaniu wszystkich zgłoszeń organizator wyśle maila potwierdzającego uczestnictwo w spacerze podając również miejsce zbiórki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *