sobota, 20 kwietnia

Rowerem po Katowicach

Stacja rowerowa w Szopienicach – fot. M. Malina

City by Bike czyli katowicki rower miejski, dysponuje 540 rowerami w 54 stacjach. Jak działa i gdzie go wypożyczymy?

Przygodę z rowerem miejskim rozpoczynamy od rejestracji na stronie www.nextbike.pl  lub poprzez aplikację na smartfonie. Uzupełniamy dane osobowe, czytamy i akceptujemy regulamin oraz wpłacamy minimum 10 zł kwoty inicjalnej. Teraz pozostało nam wypożyczyć rower w jednej ze stacji. Wszystkie dostępne stacje są podane na stronie nextbike.pl

Co dalej?  Jak już wybraliśmy stację, wprowadzamy na ekranie terminala swój numer telefonu i PIN, który otrzymaliśmy za pomocą SMSa podczas rejestracji. Następnie wybieramy rower, który chcemy wypożyczać, wprowadzając jego numer a on zostaje automatycznie odblokowany.  Zrobimy to też za pomocą aplikacji w telefonie, wprowadzamy numer roweru i naciskamy „wypożycz”.

Ile to kosztuje? Pierwsze 15 minut jest darmowe, od 16 minuty do 1h zapłacimy 1 zł, 2h to 2 zł, 3h to 3 zł, czwarta i każda kolejna godzina to koszt 4 zł. Opłata ta pobierana jest automatycznie z konta które zasililiśmy na początku. Jednak obowiązują nas również kary. Jedna z nich to 200 zł za przekroczenie 12 godzin użytkowania roweru, a druga to 2000 zł za utratę roweru, jego kradzież czy zniszczenie. Oddanie roweru jest łatwiejsze. Wprowadzamy go w elektrozamek, a sygnał dźwiękowy zasygnalizuje prawidłowy zwrot.

Co jeśli brakuje miejsca w stacji?  Przypinamy nasz rower do „ucha” któregokolwiek stojaka za pomocą zamka szyfrowanego i przestawiamy cyfry (kod do zamka jest wyświetlony na ekranie terminala podczas wypożyczenia i warto go zapamiętać). Musimy wtedy jednak podejść do terminala, wcisnąć przycisk zwrot i podać numer wypożyczonego roweru. Przy aplikacji na smartfonie jest to prostsze, bo aplikacja widzi nasz wypożyczony rower, naciskamy zwrot i rower oddany. Jest to idealna alternatywa dla osób, które nie mają swojego roweru lub nie mają gdzie go przetrzymywać.  Wybierając rower zamiast auta przyczyniasz się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza, obniżasz swój cholesterol, poprawiasz wydolność organizmu oraz wzmacniasz mięśnie łydek i ud.

Do zobaczenia na rowerowych ścieżkach!

Oliwier Kosma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *