piątek, 21 czerwca

IV Bieg im. Janusza Sidły

W naszej dzielnicy w 1933 roku urodził się słynny sportowiec – Janusz Sidło. Swoją edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 44 na Morawie. Jego talent w rzucie oszczepem został odkryty podczas zawodów szkół średnich w Chorzowie. Sportowa kariera doprowadziła go do wyżyn olimpijskich.

W 2004 roku sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej nr 44 w Szopienicach otrzymała jego imię. W czerwcu 2017 roku mieliśmy przyjemność gościć członków rodziny szopienickiego olimpijczyka. Odwiedziła nas żona Ewa Sidło, córka z mężem oraz jeden z wnuków. Na spotkaniu oglądaliśmy stare, szkolne kroniki, w których znaleźliśmy wzmianki o szkolnym życiu absolwenta naszej szkoły – Janusza Sidły. Podczas rozmowy poznaliśmy ciekawe fakty z życia sportowca. Wizyta była niezapomnianym przeżyciem. Pani Ewa przekazała naszej szkole ćwiczebny oszczep Janusza Sidły, który został umieszczony na honorowym miejscu przy wejściu na naszą sale gimnastyczną. Oszczep stanowi wspaniałą pamiątkę po wybitnym sportowcu pochodzącym z naszej dzielnicy.

Oszczep Janusza Sidły – fot. M. Malina

W Szopienicach w pobliżu jego rodzinnego domu znajduje się również skwer im. Janusza Sidły, a od 2015 roku odbywa się w Szopienicach bieg na dystansie 10 kilometrów, w którym patronem jest Janusz Sidło.

IV Bieg im. Janusza Sidły

W związku z biegiem 17 czerwca w godzinach od 15.45 do 17.30 nastąpią chwilowe utrudnienia w ruchu drogowym. Trasa biegu rozpoczyna się przy Ośrodku Sportowym Szopienice i prowadzi kolejno następującymi ulicami: 11 Listopada, Lwowska, Wałowa, Wańkowicza, Obrońców Westerplatte, Brynicy, Bednarska, Morawa, Sosnowiecka, terenami przy stawie Morawa i Borki, osiedlem Borki, Korczaka, Siewna, Obrońców Westerplatte, Roździeńska, 11 Listopada. Zakończenie przy Ośrodku Sportowym Szopienice. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość oraz zachęcamy do kibicowania. Szczegóły na stronie internetowej www.biegsidly.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *