piątek, 19 kwietnia

Wiosna w UKS Szopienice

Drużyna 2004 trenera Damiana Nowickiego. Fot. UKS Szopienice

Wiosna to okres roku, gdy rozpoczyna się kolejny cykl życia. Przede wszystkim w przyrodzie. Ale i w nas samych obserwować można wzrost energii. Już wkrótce energię tą można będzie spożytkować na obiekcie OS Szopienice kibicując naszym drużynom. Zaczynamy rundę wiosenną sezonu piłkarskiego. Zawodnicy UKS Szopienice nie zapadli w sen zimowy, tylko przygotowywali się przez długie zimowe popołudnia i wieczory do tego pierwszego, jakże ważnego meczu wiosennego.

Klub z naszej dzielnicy to miejsce gdzie w tej chwili trenuje regularnie ponad 120 dzieci i młodzieży. Jest też drużyna seniorów rozgrywająca swoje mecze w klasie okręgowej. Starsze grupy trenowały na boiskach całą zimę, młodsi korzystali z sal gimnastycznych w okolicznych szkołach. Praktycznie od zakończenia rozgrywek jesiennych, czyli od listopada nasi młodzi piłkarze i piłkarki brali udział w licznych turniejach halowych, a sami byliśmy organizatorami kilku takich imprez. Takie turnieje pozwalają uatrakcyjnić okres gdzie nie ma regularnych rozgrywek ligowych. Na szyjach naszych podopiecznych zawisły medale, a na półkach stanęły statuetki i  puchary. Zdobywaliśmy miejsca na wszystkich stopniach podium, zgarnialiśmy wyróżnienia dla najlepszych bramkarzy, strzelców czy zawodników poszczególnych imprez halowych. Krótko mówiąc słychać o nas w okolicy dalszej i bliższej. Nazwa UKS Szopienice stała się marką na piłkarskiej mapie Śląska. Wielka w tym zasługa naszych trenerów grup młodzieżowych, bo nie jest tajemnicą, że ich praca przekłada się w prosty sposób na liczbę trenujących zawodników. Dzieci zadowolone z jakości treningów chętnie na nie uczęszczają, niejako przy okazji podnosząc swoje umiejętności. Mamy swój wypracowany model pracy i filozofię futbolu, gdzie nie wynik jest na pierwszym miejscu, ale piłkarskie umiejętności. Bardziej brazylijska samba, niż wiedeński walc. Wielką wagę przykładamy do techniki piłkarskiej, jak i najlepszej kontroli nad piłką.

Już w kwietniu 2018 roku będzie można zobaczyć na naszych obiektach, a właściwie na obiektach MOSIR- u mecze ligowe UKS Szopienice. Jakie drużyny wezmą w nich udział?

Seniorzy rozpoczną batalię o pozostanie w klasie rozgrywkowej. Nie będzie łatwo, bo mieli swoje kłopoty, przede wszystkim kadrowe w końcówce rundy jesiennej i podczas przygotowań do ligi również. Wierzymy jednak, ze podopieczni Adama Dobrowolskiego podejmą rękawicę i spróbują obronić tak efektownie wywalczony w zeszłym roku awans. Trzymamy kciuki. Juniorzy 2002 spróbują awansować do wyższej ligi, bo drzemie w nich niesamowity potencjał. Warto powiedzieć, że kilku z nich regularnie grywa już w seniorach. Trampkarze 2004 trenera Nowickiego to również bardzo ciekawa drużyna, z szansami w wyścigu o wyższą ligę. Młodzicy 2005, którzy trenują pod okiem trenera Ostrowskiego to ekipa, która w zeszłym roku piłkarsko nakrywała czapką swoich przeciwników, ale nie udało się jej zająć miejsca premiowanego awansem. Stać ich zdecydowanie na więcej. W rozgrywkach pod egidą Okręgowego Związku Piłki Nożnej wezmą jeszcze udział drużyny z rocznika 2007 i 2008. W tym wypadku wynik sportowy idzie zdecydowanie na dalszy plan. Ale oglądając ich na co dzień na treningach, sparingach, czy turniejach jestem pewny, że pokażą w czasie trwania sezonu to,  o co nam chodzi w pracy piłkarskiej z dziećmi. Trenerzy Damian Nowicki i Dawid Dobrowolski dbają o to na każdych zajęciach.

No i w końcu nasz narybek. Ekipa 2009 Tomka Ptasznego i gang Mullera złożony z roczników 2010 i 2011. Obecnie nie będą grać w lidze, ale to nie znaczy, że będą tylko trenować. Zapisani są już do rozgrywek Deichmann Mini Mistrzostwa Świata i tam będą rywalizować ze swoimi rówieśnikami z innych klubów. Wszystkie mecze tych mistrzostw będą odbywać się w Mysłowicach. Finał rozgrywek w czerwcu.

Jak widać czeka nas wiosną masa piłkarskich emocji w Szopienicach i możemy być dumni, bo drugiej tak piłkarsko bogatej dzielnicy w Katowicach ze świecą szukać.  Do zobaczenia na meczach.

A. S.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *