piątek, 21 czerwca

Jubileusz 500-lecia Reformacji

31 października 1517 roku augustiański mnich Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez wzywających do reformy Kościoła powszechnego. To wydarzenie zapoczątkowało Reformację, która nieodwracalnie zmieniła dzieje świata. Ewangelicy na terenie Roździenia i Szopienic pojawili się już w XVI-wieku. Najbardziej znanym protestantem był Walenty Roździeński, słynny kuźnik i poeta, autor dzieła „Officina ferraria, abo huta y warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego”.

Rozwój przemysłu w XIX wieku spowodował masowy napływ ludności na teren Górnego Śląska, w której byli również ewangelicy. W latach 50. XIX wieku na terenie Roździenia powstała pierwsza szkoła ewangelicka, w 1888 roku założono cmentarz, a w 1901 przy dzisiejszej ulicy ks. bpa Herberta Bednorza poświęcono kościół. Kilka lat później obok kościoła wybudowano plebanię i dom parafialny, co pozwoliło na usamodzielnienie się parafii w 1910 roku. Pomimo tego, iż ewangelicy w Roździeniu i Szopienicach stanowili diasporalną społeczność, kilka osób na stałe wpisało się w historię tych dwóch miejscowości. Byli to: Ernst von Prittwitz und Gaffron – organizator budowy kościoła, urzędnik hutniczy w koncernie Georg von Giesches Erben, Ernst Jung – nadsztygar, członek rady budowy kościoła, Carl Friedrich Siebenhaar – fotograf, Rudolf Graefe – aptekarz, Carl Besser – dyrektor generalny koncernu Georg von Giesches Erben (w latach 1913−1926), Gustaw Kapusta – sztygar w kopalni „Giesche” (ob. KWK Wieczorek) , Karol Jans – pracownik Urzędu Skarbowego w Mysłowicach, inż. Henryk Chmiel – członek Synodu Kościoła, Rudolf Zipser – kurator parafii.

Z okazji 500-lecia Reformacji parafia ewangelicka zaprasza na uroczystości jubileuszowe 31 października oraz 5 listopada w kościele ewangelickim przy ul. Bednorza 20.

Poniżej szczegółowy plan:
31 października, godz. 18.00 – Wieczorne nabożeństwo reformacyjne. Po nabożeństwie odbędzie się otwarcie wystawy: „Ewangelicy w Roździeniu i Szopienicach”.
5 listopada;
godz. 8.45 – Nabożeństwo – 21. Niedziela po Trójcy Świętej
godz. 18.0 – Spektakl laserowo-muzyczny „500 lat Reformacji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *