piątek, 12 lipca

Wolontariusze z „Jedenastki” w „Polichromie”

Szkolny Klub Wolontariusza działający w Gimnazjum nr 11 im. A. Mickiewicza w Katowicach w obecnym roku szkolnym przyłączył się do organizowanej przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach gry „Polichrom”. 

Fabuła gry odpowiada na pytanie jak ratować świat przed skutkami rozprzestrzeniającego się monochromu – pierwiastka, który odbiera chęć do aktywnego życia, powoduje ospałość, apatię, agresję i stany depresyjne. Rozwiązanie jest proste: działać wspólnie na rzecz innych.

Wolontariusze realizują trzy duże misje, kilka mniejszych zadań i małych tasków. Wszystko po to, by zwiększyć ilość Polichromu – pierwiastka poprawiającego relacje międzyludzkie.

Do tej pory w ramach I Misji zorganizowaliśmy szereg akcji integrujących mieszkańców Katowic i służących promocji idei wolontariatu, w tym przedświąteczne spotkanie w lokalnym Klubie Seniora przy  Parafii św. Antoniego z Padwy w Katowicach pod hasłem: „Żyj z całych sił i pamiętaj, że nie jesteś sam”.

Ciekawą inicjatywą była akcja uliczna „Nie bądź smutny i samotny”.  Pomyśleliśmy, że zimą czasami trudno o uśmiech, a poziom Polichromu w przeciętnym mieszkańcu Dąbrówki Małej spada drastycznie.  W trakcie przygotowań do akcji uczniowie, nauczyciele, a nawet panie z obsługi szkoły zostali zaangażowani w tworzenie czerwonych i żółtych serduszek oraz uśmiechniętych buziek. Podczas akcji, odbywającej się 20.12.2016r. na ul. Gen. Le Ronda, wolontariusze obdarowywali przechodniów uśmiechem (tym na twarzy i tym symbolicznym, w postaci buziek i serduszek), życząc jednocześnie pozytywnego nastroju i życzliwości wokół. W sumie rozdaliśmy ponad 100 uśmiechów. Sami otrzymaliśmy ich co najmniej równie dużo. Zdziwiło nas, że jeden, drobny gest może zdziałać tyle w zmaganiach z samotnością, a także  rozpromienić choć na chwilę szary, mroźny dzień.

II Misję zadedykowaliśmy promocji praw zwierząt. Podjęliśmy szereg działań, w które zaangażowaliśmy społeczność lokalną i szkolną:

– Szkolny konkurs fotograficzny „Zwierzę – mój najlepszy przyjaciel”. Tematem konkursu było przedstawienie zdjęć własnych zwierząt domowych pokazujących, że zwierzęta są naszymi przyjaciółmi.  Z nadesłanych prac utworzona została szkolna galeria przyjaciół zwierząt, która zaprezentowana została na stronie internetowej oraz w holu szkoły.

– Spotkanie wolontariuszy z przedszkolakami. 22.02.2017 wolontariuszki z naszej szkoły odwiedziły uczniów oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 45 w Katowicach.  Spotkanie, odbywające się pod hasłem „Przedszkolak przyjacielem zwierząt”, poświęcone było propagowaniu wiedzy na temat praw zwierząt wśród najmłodszych. Przedszkolaki wysłuchały opowieści edukacyjnej dotyczącej zasad opieki nad zwierzętami, brały udział w zabawach i grach integracyjnych, prowadzonych przez wolontariuszki. Końcowym efektem spotkania było stworzenie deklaracji praw zwierząt przedszkolaka oraz portretów wymarzonych zwierzęcych przyjaciół.

– Kiermasz babeczek. 08.03.2017 przeprowadziliśmy kiermasz słodkości, z którego dochód przeznaczyliśmy na pomoc dla bezdomnych zwierząt w naszej dzielnicy. We współpracy z osobami ze społeczności lokalnej, w tym Panią Agnieszką Sikorą ze Stowarzyszenia Przyjaźni Dąbrówki Małej-Burowca i Fundacją „Koty Katowic” ,opłaciliśmy budowę schronienia dla kotów wolno żyjących na terenie Dąbrówki Małej i Burowca.

– Zbiórka karmy dla zwierząt. W ramach działań podejmowanych w Misji 2 przeprowadziliśmy zbiórkę karmy dla zwierząt, którą (wraz ze schronieniem dla bezdomnych kotów) przekazaliśmy  przedstawicielom Fundacją „Koty Katowic”.

– Akcja informacyjna dotycząca praw zwierząt.  W ramach akcji ulicznej „Pamiętaj o prawach zwierząt” zachęcaliśmy mieszkańców Dąbrówki Małej i Burowca do odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami. Wolontariusze rozdawali ulotki dotyczące praw zwierząt i odpowiadali na pytania mieszkańców.

–  Gazetka informacyjna dotycząca praw zwierząt. W szkole wszyscy uczniowie mogli zapoznać się z przygotowaną przez nas tablicą informacyjną, na której znalazła się „Światowa Deklaracja Praw Zwierząt” oraz praktyczne wskazówki dotyczące opieki nad zwierzętami (na przykład zasady dokarmiania ptaków w okresie zimowym, przypomnienie, aby nie wręczać innym zwierząt jako prezentów).

Działania Szkolnego Klubu Wolontariusza koordynują pani Ewelina Grad i pani Elżbieta Sanecka.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z podejmowanych przez nas działań na naszym profilu na Instagramie: https://www.instagram.com/zaradnebabeczki/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *