środa, 19 czerwca

190 lat szkolnictwa w Roździeniu

Przenieśmy się na chwilkę do końca XIX wieku. Przejdźmy dawną Chausseestraße (obecnie ul. Obrońców Westerplatte) na Plac Powstańców Śląskich. Naszym oczom ukaże się pierwszy budynek szkolny w Roździeniu, wybudowany w 1826 r.

W bieżącym roku minęło dokładnie 190 lat od uruchomienia tej szkoły. Ów jubileusz był dobrą okazją do przypomnienia historii powszechnej edukacji w Roździeniu i Szopienicach.

dsc_0955

28 listopada br. VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza wraz z Akademią Regionalną działająca przy Gimnazjum nr 13 zorganizowały konferencję regionalną. Pani Joanna Kusz-Drozdowska zapoznała zgromadzonych gości z historią pierwszych szkół powszechnych w Roździeniu i Szopienicach.

dsc_0958

dsc_0968

Po prelekcji uczestnicy mogli obejrzeć wystawę pamiątek historycznych związanych z edukacją na terenie Szopienic i okolic. Kolejnymi punktami uroczystości było przedstawienie przygotowane przez uczniów liceum oraz prezentacja prezentacja prac „Jak żech chodził do szkoły, uczyły mnie rechtory”.

dsc_0976

dsc_0977

dsc_0978

dsc_0981

dsc_0983

W tym miejscu pragniemy zaprosić na drugą część konferencji, która odbędzie się już w marcu 2017 r. A w kolejny poniedziałek, następny artykuł z cyklu „Poniedziałki z Historią”. Zapraszamy 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *