poniedziałek, 15 kwietnia

Miasto Dzieci w Walcowni Cynku

Miasto Dzieci – 4.07- 8.07. 2016

http://miasto-dzieci.org/

Główną ideą projektu jest stworzenie wakacji dla dzieci, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. W Polsce przedsięwzięcie stało się imprezą cykliczną organizowaną od 2008 roku. Do udziału w bezpłatnych warsztatach zapraszane są dzieci w wieku od 7 do 14 lat,. Przybędą do nas dzieci z różnych środowisk.  

W tym roku Miasto Dzieci odbywa się jednocześnie w trzech różnych miejscach: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Hutnictwa Cynku i Techniki w Katowicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w dniach od 4 do 8 lipca w godzinach od 10:00-14:00.

Ideą Miasta Dzieci jest pokazanie dzieciom jak funkcjonuje miasto dorosłych. Podczas warsztatów będą pracować w dwóch zmianach i wykonywać zawody np. Straży miejskiej, Architektów, MPO, w Restauracji itp. Będzie wybierana Rada Miejska i Burmistrz Miasta dzieci. Za każde warsztaty dzieci dostają wypłatę w walucie drukowanej na każdym z obiektów – u nas to Cynkole.

8 lipca na zakończenie Miasta Dzieci jest dzień wolny od warsztatów, natomiast jako atrakcja przyjeżdża Bractwo Kurkowe Grodu Zabrzańskiego ze strzelnicą, prosiliśmy także Straż Pożarną w Katowicach o przysłanie wozu strażackiego  i o przyjazd wozu policyjnego, maskotki „Sznupka” z policjantami w ten dzień i przedstawienie dzieciom pracy policjantów.

W realizację projektu wkładamy własne siły i środki, lecz ze względu na spodziewaną dużą liczbę dzieci i ich zainteresowanie Miastem Dzieci gorąco liczymy na Państwa wsparcie i pomoc (wolontariat, pomoc w organizacji warsztatów).

Wstępny Program MIASTA DZIECI (organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia jeszcze zmian w tym programie)

10:00 – 11:30  => 1 zmiana

11:30 – 12:30  => przerwa obiadowa

12:30 – 14:00  => 2 zmiana

(zmiany zależne są od liczby dzieci obecnych na warsztatach).

Zawody:

 1. GIPSOWNIA / RZEŹBA– lanie form z gipsu dentystycznego, do dużych foremek (foremki plastikowe do piaskownicy) i malowanie gipsów  przez dzieci; warsztaty rzeźby w glinie rzeźbiarskiej
 2. PRACOWNIA MALARSKA – malowanie na płótnie muralu o Walcowni
 3. PRZEWODNIK PO MUZEUM– oprowadzanie min. po Walcowni
 4. SKLEP / KWIACIARNIA– sprzedaż wyrobów wykonanych przez dzieci, wykonywanie kwiatów z bibuły itp
 5. ARCHITEKCI I BUDOWNICZE –plan zagospodarowania miasta, nowe pomysły na budowanie nowych przestrzeni na Walcowni, budowanie z kartonów i innych materiałów projektów architektów
 6. STRAŻ MIEJSKA– pilnowanie porządku na Walcowni i pozostałych dzieci  (mogą wydawać mandaty – 2 żółte kartki i 1 czerwona za niestosowanie się do regulaminu), noszą stroje albo znaczki straży miejskiej 
 7. RESTAURACJA– pomoc w przygotowywaniu jedzenia obsługa restauracji, kelnerzy nakładanie i wydawanie posiłków,
 8. REDAKCJA– opisują wymyślone wydarzenia w mieście dzieci i historie mieszkańców; redakcja gazety, skład i rozprowadzanie  – (druk na miejscu w Walcowni)
 9. SZPITAL–  zabawa w prowadzenie szpitala, zakładanie opatrunków itp.
 10. MPO – utrzymanie porządku na Walcowni (zbieranie śmieci, upominanie i pilnowanie uczestników MD)
 11. EDUKATOR EKONOMICZNY– poszerzenie wiedzy dzieci na temat gospodarowania pieniędzmi

KONTAKT DO ORGANIZATORA (ZAPISY):

Muzeum Walcowni Cynku Katowice- Szopienice

11 Listopada (wjazd od ulicy Rozdzieńskiej 25)

TEL: 727 600 186, karolina.piechota@muzeatechniki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *