poniedziałek, 15 kwietnia

Miasto nie zgadza się na wyburzenie osiedla Borki

Położona w malowniczym fragmencie naszej dzielnicy 160-letnia kolonia Borki miała zostać wyburzona. Decyzji właściciela nieruchomości sprzeciwili się mieszkańcy i władze miasta Katowice.

Domy znajdujące się w kolonii Borki zostały wybudowane w drugiej połowie XIX wieku dla pracowników okolicznych zakładów przemysłowych. Niestety w większości od kilku lat stoją puste. Zarząd Hutniczo-Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, który jest ich właścicielem, od dawna stoi na stanowisku, iż ze względu na zły stan technicznych i niskie walory funkcjonalne budynki należy wyburzyć. Zdaniem zarządu, pieniądze potrzebne na remont miały się nijak do możliwego do osiągnięcia efektu.

W tym miejscu wchodzimy w polemikę z Zarządem HGSM. Poniżej zamieszczamy zdjęcie przedstawiające ulicę Kubiny w Rudzie Śląskiej (Wirek) na którym widzimy historyczne osiedle robotnicze Ficinus, wybudowane w latach 1860-1867 dla pracowników kopalni Błogosławieństwo Boże (niem. Gottessegen).

„Wirek ul.Kubiny” autorstwa PetrusSilesius - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0
„Wirek ul.Kubiny” autorstwa PetrusSilesius – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0

Dawna kolonia mieszkalna pełni dziś funkcję usługową. Swój obecny wygląd zawdzięcza remontowi, który rozpoczął się pod koniec lat 90  XX w. Dziś to miejsce posiada niepowtarzalny klimat, a dla mieszkańców stanowi oazę spokoju.

Może właśnie tak jak w Rudzie Śląskiej powinna wyglądać kolonia Borki, wszakże obecnie trwają prace nad zagospodarowaniem szopienickich stawów i prestiż tego miejsca znacząco wzrośnie.

Budynki znajdujące się na osiedlu są wpisane do tzw. Gminnej Ewidencji Zabytków prowadzonej przez Urząd Miasta Katowice. Z formalnego punktu widzenia wyburzenie byłyby możliwe po spełnieniu kryteriów prawa budowlanego. Na dzień dzisiejszy do żadnych wyburzeń nie dojdzie (wcześniej wyburzono dwa budynki), ze względu na sprzeciw Urzędu Miasta Katowice i mieszkańców.

Osoby, które mieszkają tu od pokoleń nie chcą się przeprowadzać. Zarząd HGSM wystąpił z zapytaniem o możliwość generalnego remontu do szeregu instytucji. Na dzień dzisiejszy wszystkie odpowiedziały negatywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *