niedziela, 23 czerwca

Wielkimi krokami zbliża się czwarta edycja Wyborów Literackich

Czy premierem zostanie kobieta, czy mężczyzna? Poezja będzie tryumfować nad prozą? Odpowiedzi na te pytania przyniosą kolejne Wybory Literackie – finał akcji już w niedzielę 25 października!

Równolegle z wyborami politycznymi czytelnicy będą mogli wybrać swojego literackiego premiera. W ten nietypowy sposób – Wyborami Literackimi – promuje się polską literaturę. Obserwujemy, że kampania nabiera tempa. Sytuacja na wyborczej mapie dynamicznie się zmienia i wynik nie jest jeszcze przesądzony. Tym bardziej zachęcamy do oddawania głosów – mówi Jakub Tabisz, pomysłodawca akcji.

Każdy sympatyk literatury biorący udział w Wyborach Literackich może oddać 2 głosy: 1 na pisarza nieżyjącego (lista klasyków) i 1 na literata tworzącego obecnie (lista współczesnych). Swoje poparcie można wyrazić 25 października w Oku Miasta w Rondzie im. Gen. J. Ziętka (w godz. 10-18) oraz przy Liceum Ogólnokształcącym im J. Długosza w Katowicach – Szopienicach (okolice pomnika, od 10 do 18).

Czym są Wybory Literackie (WL)?

To akcja polegająca na wyborze najważniejszych i najpopularniejszych polskich pisarzy przez jak największą grupę czytelników. Głosować można zarówno na klasyków, jak i obecnie żyjących pisarzy. Każdy też może zgłosić swoich kandydatów. Cel akcji Celem WL jest zwrócenie uwagi jak największej liczby osób na bogatą polską literaturę oraz stworzenie sondażu sympatii na niespotykaną dotychczas skalę.  Wykorzystujemy do tego kalendarz wyborów politycznych w 2014 i 2015 roku, organizując równolegle Wybory Literackie. Akcja jest społeczną inicjatywą wspieraną i organizowaną w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Dlaczego Wybory?

W 2014 i 2015 w sumie odbędą się cztery spektakle wyborcze. Poczynając od wyborów do europarlamentu w 2014 roku, a kończąc na parlamentarnych w 2015 roku. Jest to świetna okazja, by wykorzystując rozgłos otaczający politykę, zwrócić też uwagę na inne ważne aspekty życia społecznego i kulturalnego. Bardzo wielu z nas nie ma bladego pojęcia o polityce, jednak doskonale zna mechanizm wyborczy oraz rozpoznaje – dzięki mediom – głównych aktorów sceny politycznej. Chcemy, by przeniosło się to choć trochę na pisarzy i ich dzieła. Z drugiej strony wybory to oczywiście rywalizacja, a jak wiadomo wzbudza ona emocje. Zwycięstwo ulubionego pisarza może zachęcić do kibicowania przypadkowe osoby, a wybór literackiego prezydenta, czyli najbardziej reprezentatywnego dla Polaków pisarza, wzbudzi na pewno gorące dyskusje, przyczyniając się – miejmy nadzieję – do poważniejszej obecności literatury w codziennym życiu.

Jak to ma wyglądać?

Mechanizm jest bardzo prosty. Przed każdymi wyborami tworzymy dwie listy  – pisarzy klasycznych (od Kochanowskiego po Różewicza) i współczesnych. Każdy wyborca oddaje dwa głosy. By nie wyeliminować szans na zwycięstwo żadnego z pisarzy, czytelnicy mogą uzupełniać listy zgłaszając swoich kandydatów w obu kategoriach.

W ten sposób w poszczególnych wyborach, paralelnie do wyborów politycznych, tworzymy listę literackich reprezentantów Polski w Europie, ulubionych pisarzy lokalnych, krajowych reprezentantów oraz największego „wieszcza” narodowego.

Przebieg Wyborów

Głosować można zarówno w Internecie jak i na żywo przy wybranych komisjach wyborczych. By do akcji mogło dołączyć jak najwięcej czytelników, listy wyborcze udostępniamy dwa miesiące przed finałem każdej edycji Wyborów Literackich,  który odbywa się zawsze w dniu wyborów (do europarlamentu, samorządu, na urząd prezydencki i do parlamentu).

Głosy zbieramy, liczymy i sumujemy w ogólnie dostępnych zestawieniach. Głosować może każdy kto skończył 6 lat (w towarzystwie osoby dorosłej), a w Internecie wszyscy, którzy ukończyli lat 13. W celach sondażowych przy oddawaniu głosów zbieramy także dane statystyczne, takie jak przedział wiekowy, wykształcenie i miejsce zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *