wtorek, 28 maja

Toksyczne odpady w Szopienicach. Kto je posprząta? [ZDJĘCIA]

DSC_0251

Teren dawnej huty Uthemann. Grudzień 2014 r. Stoimy kilka metrów od bramy wejściowej na teren zakładu spółki Eko-Szop. Odór unoszący się w powietrzu jest nie do opisania. Skrzydła bramy zrzucone z zawiasów. Każdy może wejść na teren zakładu.

DSC_0203

Podchodzimy bliżej. Naszym oczom ukazuje się apokaliptyczny widok. Nie setki, lecz tysiące pojemników z nieznanymi substancjami, wszędzie trupie czaszki. Zbiorniki, beczki, bańki, słoiki, butelki, buteleczki, fiolki i TIR.

DSC_0259

Cicho, pusto, strasznie. Nikogo nie ma. Za siedzibą firmy kolejne zbiorniki. Kolejne czaszki. Obok pomieszczenia gospodarczego ławka i oczko wodne. Ciekawy kontrast z setkami toksycznych zbiorników.

DSC_0154

Smród, ból głowy oraz żołądka…

DSC_0152

Jak poinformował nas Piotr Litwa – wojewoda śląski – Firma Eko-Szop Sp. z o.o. w Katowicach znajduje się pod stałym nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz innych służb odpowiedzialnych za przestrzeganie przepisów w zakresie ochrony środowiska. Inspektorat w ramach swoich kompetencji prowadził działania kontrolne i dyscyplinował zarządzającego Spółką poprzez wydawanie zarządzeń pokontrolnych, wymierzanie kar za naruszenia warunków zezwolenia w zakresie zbierania odpadów czy nakładanie mandatów karnych. O stwierdzonych w czasie kontroli nieprawidłowościach Inspektorat informował wielokrotnie Marszałka Województwa Śląskiego, Prokuraturę i Urząd Miasta Katowice.

DSC_0116

Organy ochrony środowiska podejmowały działania mające na celu zdyscyplinowanie Prezesa Spółki Eko-Szop do prawidłowego gospodarowania odpadami. Spółka została zobowiązana decyzją Prezydenta Miasta Katowice z grudnia 2013 r. do usunięcia wszystkich odpadów nagromadzonych nielegalnie na terenie dzierżawionym od HMN Szopienice S.A. w likwidacji w terminie do końca lutego 2014 r. Z ustaleń WIOŚ wynika, że odpady nie zostały usunięte i nadal znajdują się w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym, pomimo upływu terminu realizacji decyzji Prezydenta Miasta Katowice.

DSC_0147

Marszałek Województwa Śląskiego wydał decyzję o cofnięciu pozwolenia zintegrowanego dla instalacji do przetwarzania odpadów znajdujących się na terenie spółki. Na początku października 2014 r. Spółka podjęła decyzję o pozostawieniu bez nadzoru terenu nieczynnej instalacji. Stwarza to potencjalne niebezpieczeństwo zagrożenia, zdrowia i życia ludzkiego oraz zanieczyszczenia środowiska.

DSC_0128

Wojewoda wystąpił o przyśpieszenie działań zmierzających do skutecznego wyegzekwowania obowiązku usunięcia odpadów nagromadzonych przez Eko-Szop Sp. z o.o. Niestety, Firma nie ma nawet pieniędzy na likwidację.

DSC_0118

29 grudnia 2014 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z udziałem wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska, przedstawicieli Urzędu Miasta, CBŚ i Straży Pożarnej. Dyskutowano na temat toksycznych odpadów znajdujących się na terenach dawnej huty, które obecnie należą do spółki Eko-Szop.

DSC_0097

Litwa zapowiedział, że zwróci się do katowickiego magistratu o zabezpieczenie i oznakowanie terenu składowiska, które ma zostać zlikwidowane. Zgodnie z obowiązującym prawem, gdy firma nie ma możliwości zabezpieczyć składowiska, musi to zrobić miasto, na którego terenie spółka prowadziła działalność.

DSC_0123

Prezydent Miasta Katowice zostanie zobowiązany do zabezpieczenia terenu, poprzez jego ogrodzenia, ustawienie tablic informacyjnych, a w końcowym etapie do unieszkodliwienia odpadów. Kosztami operacji zostanie obciążony Eko-Szop. Koszt prac wyniesie kilkanaście milionów złotych.

DSC_0137

 • Ewa

  W tym przypadku mamy szkodę w środowisku lub podejrzenie wystąpienia szkody w środowisku i RDOŚ w Katowicach jest odpowiedzialny za usunięcie szkody (jeśli sprawca lub władający terenem tego nie robi) – na podstawie tzw. „ustawy szkodowej”. a z artykułu w ogóle nie widzę, żeby RDOŚ uczestniczył w postępowaniu – choć może to niedopatrzenie/niedomówienie. osobną sprawą jest, że RDOŚ musi być poinformowany na piśmie (przez kogokolwiek) o tej sytuacji.

 • Mati

  Aż strach pomyśleć i oby tak się nigdy nie stało aby jakiś debil pomyślał o tym aby to wrzucić do któregoś z stawów w rejonie – choćby nawet niewielkiej ilości latem (dla zabawy) w pobliżu kąpiących się , by sprawdzić z czystej głupoty co się będzie działo BO TRAGEDIA BĘDZIE GOTOWA !!!

 • MAREK

  PRZEPRASZAM MUSZE POPRAWIC MARKA FIRMA REWITAL BYLA UCZCIWA FIRMA CALY CYRK ZACZOL SIE GDY FIRME WYKUPIL EKO HARPOON Z CZASTKOWA MAZOWIECKIEGO ONI ZATRUDNILI PRZESTEPCE KTORY KRECIL INTERESY A WYNIK JEST JAK WIDAC

 • MAREK

  JESZCZE JEDNA UWAGA OCZYSZCZALNIA MOGLA UTYLIZOWAC TYLKO EMULSJE OLEJOWE KWASY I ALKALIA CALA RESZTA ODPADOW JAKA BYLA PRZYJMOWANA TO PRZESTEPSTWO Z PELNYM ROZMYSLEM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *