niedziela, 21 kwietnia

Gwiazdy w Centrum Kultury Katowice

Gwiazdy w Centrum Kultury Katowice

Ona: przyznaje, że fotografię odkryła przypadkiem, ale pozostaje jej wierna już od 50 lat i regularnie publikuje w takich magazynach jak Vogue, Glamour, Time, Newsweek, Playboy czy Stern.

On: występował z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem, grał u takich reżyserów jak Franco Zeffirelli, Sidney Lumet czy Bob Fosse.

We wtorek 19 sierpnia Pat York i Michael York spotkają się z publicznością (godz.17.30) oraz mediami (godz. 11.00) w Centrum Kultury Katowice. Artyści przyjeżdżają do Katowic z okazji wystawy, którą do 8 września możemy oglądać w Galerii Pustej Centrum Kultury Katowice.

 Zawsze pociągało ją malarstwo. Fotografią zainteresowała się po wizycie w… fabryce Nikona. Weszła do niej wielka miłośniczka malarstwa, a wyszła fotografka z jednym aparatem, trzema obiektywami i głową pełną pomysłów. Do dziś szczerze przyznaje, że nigdy nie inspirował jej żaden wielki fotograf. Wzoruje się za to na dokonaniach Vermeera, Caravaggia, Rembrandta, Durera i van Gogha. W jednym z wywiadów wyznaje, że chciałaby zobaczyć co wyszłoby spod ręki Leonarda da Vinci, gdyby miał w niej współczesny aparat fotograficzny.

 Pierwszą pracę zlecili jej Alexander Liberman i Miki Denhof, dyrektorzy artystyczni magazynów Vogue i Glamour. Jej zadanie polegało na sportretowaniu… Roberta i Edwarda Kennedych. Artystka poczuła, że odkryła swoją drogę i fotografia stała się jej obsesją. Był środek 1965 roku.

– Któregoś wieczoru Robert Kennedy stał na schodach senatu i nagle mały pies zaczął przebiegać przez ulicę. Robert szybko wskoczył na jezdnię i zatrzymał ruch. Niestety nie miałam wtedy aparatu, ale lekcję odrobiłam. Teraz zawsze mam przy sobie kamerę gotową do pracy – wspomina Pat York.

Z każdym jej zdjęciem wiąże się intrygująca anegdota. Pracując dla takich magazynów jak Vogue, Glamour, Time, Newsweek, Playboy czy Stern miała okazję poznawać wielkich tego świata. To właśnie od portretu zaczęła się jej przyjaźń z Andy Warholem, który sam wykonał wiele polaroidowych portretów Pat i Michaela. Każdy z nich u dołu podpisywał. – Któregoś dnia znalazła je poupychane w szufladzie nasza gospodyni domowa. Tak się ucieszyła, że natychmiast powkładała je w ramki, starannie przy tym wycinając wszystkie – jej zdaniem zbędne – podpisy.

Kto chce żeby ze ścian Centrum Kultury Katowice spojrzeli na niego tacy artyści jak: Damien Hirst, Andie MacDowell, Andy Warhol, Whoopi Goldberg, Michael York, George Lucas, John Cage

Liza Minnelli, John Travolta, Sean Connery, Jack Nicholson, Ringo Starr, Oliver Stone czy Wilhelm Sasnal i wielu, wielu innych?

PAT YORK
COVERED – UNCOVERED
Wystawa: 8 VII – 8 IX 2014
GALERIA PUSTA
Centrum Kultury Katowice (pl. Sejmu Śląskiego 2)

We wtorek 19 sierpnia o godzinie 17.30 Pat York i Michael York spotkają się z publicznością – wstęp wolny.

[info: materiały prasowe UM Katowice]  

         CKK_logo_refresh
image001

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *