niedziela, 21 kwietnia

Józefa Kantorówna

Józefa Kantorówna (ur. 5 marca 1896 w Tarnowie, zm. 25 września 1990 w Katowicach) – nauczycielka i harcmistrzyni, w 1914 roku jedna z założycielek Tajnej Drużyny Starszych Harcerek „Mury” w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück; założycielka hufca harcerskiego na terenie Szopienic.

Ukończyła seminarium nauczycielskie w Tarnowie, a w roku 1922 przyjechała z grupą nauczycieli na Górny Śląsk. Rozpoczęła pracę w ówczesnej Szkole Powszechnej nr 1. Była zaangażowana w życie patriotyczne i działalność harcerską. W latach trzydziestych XX wieku w gminie Roździeń-Szopienice założyła Drużynę Harcerską im. Emilii Plater. W latach 1938-1939 kierowała Wydziałem Gospodarczym Komendy Śląskiej Chorągwi Harcerek w Katowicach. W czasie wojny działała w konspiracji. W roku 1940 schwytano ją w Tarnowie, a następnie osadzono w obozie w Ravensbrück. Tam założyła konspiracyjną drużynę harcerek „Mury”. W kwietniu 1945 przewieziono ją na leczenie do Szwecji. Po wojnie powróciła do Szopienic ucząc w miejscowej szkole. W roku 1969 Kantorównę odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku 1970 przeszła na emeryturę, ale nadal była aktywna w swojej działalności patriotycznej i religijnej, przez co narażała się komunistycznym władzom. Zmarła we wrześniu 1990 roku.

Została pochowana w Szopienicach na cmentarzu przy ul. Brynicy. Od 2007 roku patronka Szkoły Podstawowej nr 42 przy ul. Wiosny Ludów 24.

Uchwałą Rady Miasta Katowice z 25 czerwca 2007 roku Szkole Podstawowej nr 42 przy ul. Wiosny Ludów 24 nadano imię Józefy Kantorówny, a 24 października 2007 roku na fasadzie budynku szkoły odsłonięto tablicę, upamiętniającą to wydarzenie. Tablicę odsłonił bratanek Kantorówny – Józef Kantor.

Źródło:
1. M. Bulsa, Ulice i place Katowice, Katowice 2012.
2. pl.wikipedia.org/wiki/Józefa_Kantor

1 komentarz

  • jednrek

    BREDNIE BREDNIE -W roku 1969 Kantorównę odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku 1970 przeszła na emeryturę, ale nadal była aktywna w swojej działalności patriotycznej i religijnej, przez co narażała się komunistycznym władzom. Zmarła we wrześniu 1990 roku. Jak to jest narażała sie komunistycnzym władzom i dostała Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski …CAŁY CZAS JEST NARRACJA OPLUWAJĄCA PRL -mój dziadek Franciszek Kantor był bratem Józefy Kantor ……

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *