czwartek, 18 lipca

[GAZETA.PL]: Niebezpieczna tęcza ciągle straszy w Katowicach

Atykuł autorstwa Marcina Pietraszewskiego pochodzi ze strony katowice.gazeta.pl:
znak_ostrzegawczy_11-650x641
Firma zajmująca się utylizacją odpadów przemysłowych spuszczała do kanalizacji nieoczyszczone ścieki. – Tam jest tyle chemii, że po deszczu ziemia wokół siedziby spółki mieni się kolorami tęczy – alarmują strażnicy miejscy. A urzędy tylko przerzucają się odpowiedzialnością, kto ma zakazać jej prowadzenia działalności.
Sześć lat temu spółka Eko-Szop (wtedy Eko Harpoon-Rewital) dostała zgodę Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach na utylizację kwasów akumulatorowych, odpadów chromowych oraz płynów zawierających cyjanki. To bardzo niebezpieczne odpady poprzemysłowe. – Taka oczyszczalnia jest w mieście potrzebna, ale nie może działać w tak skandaliczny sposób jak ta – uważa Anna Wrześniak, szefowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.Eko-Szop ma swoja siedzibę w katowickiej dzielnicy Szopienice. Tam też mieści się instalacja do unieszkodliwiania odpadów. Jadąc tam, nie trzeba kierować się GPS-em. Wystarczy podążać za przenikliwym smrodem chemikaliów, który wywołuje zawroty głowy. Kałuże na drogach są tam czerwone, żółte lub fioletowe. – A po deszczu cała ziemia wokół firmy mieni się wszystkimi kolorami tęczy – mówi Klaudiusz Kuźnicki
z katowickiej straży miejskiej. Funkcjonariusze są tam częstymi gośćmi. Prawie każda ich wizyta kończy się mandatem. – 500 zł to maksymalna kara, jaką możemy nałożyć. Szefowie firmy odbierają mandaty z uśmiechem na ustach i płacą, zanim zdążymy wrócić do komendy – mówi Kuźnicki. 

Instalację do oczyszczania odpadów otacza wysoki płot. Tuż za nim oraz w betonowych bunkrach poustawiane są plastikowe baniaki wypełnione chemikaliami. Część z nich przecieka. Leżą tam również ogromne pudła wypełnione butelkami z jakimiś płynami. Niektóre na etykietach mają trupie czaszki. Nikt tego nie pilnuje. – Póki te substancje są zamknięte w pojemnikach, to pół biedy. Gdyby jednak dostały się do gruntu lub kanalizacji, stanowiłyby zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi – ostrzegają inspektorzy WIOŚ.

[ … ]

(Cały teksthttp://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,16005197,Niebezpieczna_tecza_ciagle_straszy_w_Katowicach.html#ixzz32NnrAyj1)

 

2 komentarze

  • WIBA

    FIRMA EKO HARPOON REWITAL SLUZYLA JAKO PRALNIA BRUDNYCH PIENIEDZY PREZESEM BYL WOWCZAS CZLOWIEK Z WYROKAMI SADOWYMI MAREK K. ZA WIEDZA SWOICH PROTEKTOROW RZADZIL I KOSIL MILIONY ZLOTYCH NA ODPADACH CHEMICZNYCH I SMIECIACH JEDNE POWINNE TRAFIAC DO SPALARNI DRUGIE NA WYSYPISKA A TRAFIALY DO LASOW LUB TAM GDZIE BYLY JAKIES REKULTYWACJE TERENOW NP. ZAWIERCIE DZIWI NIEWIEDZA SLUZB I INSTYTUCJI ODPOWIEDZIALNYCH ZA KONTROLE W TEJ FIRMIE A DOWODY BYLY WSZEDZIE NAWET NA DRODZE DOJAZDOWEJ I TERENIE BYLEJ HUTY SZOPIENICE MOZE KTOS ZAINTERESUJE SIE TEZ ODPADAMI KTORE ZAKOPANO POD ZIEMIA KOLO TEJ FIRMY A BYLO TEGO SETKI TON A Z DRUGIEJ STRONY MOWILO SIE I MOWI O POTEZNYCH LAPOWKACH JAKIE BYLY DAWANE OSOBA KTORE KONTROLOWALY TA FIRME.

  • ekol

    PRACOWALEM W FIRMIE EKO HARPOON-REWITAL POZNIEJ EKO SZOP. NAZWE NA EKO SZOP POSTANOWILI ZMIENIC WLASCICIELE CZYLI EKO HARPON WRACAJAC DO TEMATU ODPADY CHEMICZNE WYWOZONO W NIEWIADOMYM KIERUNKU PO NOCACH DOSTAWALISMY POLECENIA ABY NA NOC PRZYGOTOWAC I ZALADOWAC TAKIE A TAKIE ODPADY DO KONTENERA RANO KONTENERA JUZ NIE BYLO PREZES EKO HARPOON REWITAL SPROWADZIL DO NASZEJ FIRMY SWOICH LUDZI ONI SZUKALI MIEJSC USTRONNYCH GDZIE MOZNA BYLO POZBYC SIE TREFNEGO TOWARU NA OCZYSZCZALNI ZNOWU ZLEWANIE ODPADOW DO BOLINY BYLO NA PORZADKU DZIENNYM CZESTO TOWAR PRZYWIEZIONY OD KLIENTA OD RAZU ZLEWANO DO KANALIZACJI DESZCZOWEJ W 2014 ROKU ZAPRZESTANO PRAKTYCZNIE JAKIEJKOLWIEK UTYLIZACJI ODPADY KTORE PRZYJMOWALISMY BYLY ZLEWANE DO RZEKI A STALE ODPADY CHEMICZNE I INNE ZWOZONO NA WYSYP OBOK OCZYSZCZALNI I MIESZANO Z INNYMI SMIECIAMI . OCZSZCZALNI SCIEKOW PRZEMYSLOWYCH PRZY ULICY WOZNIAKA 52 TO BYLA PO PROSTU PRALNIA PIENIEDZY A NAJBARDZIEJ ZAANGAZOWANE BYLY DWIE PANIE W TEJ FIRMIE KSIEGOWA I KADROWA PRZEZ ICH RECE PRZECHODZILY TORBY Z PIENIEDZMI JAKIE PRZYWOZONO DO PREZESA KSIEGOWA DBALA ABY LEWE FAKTURY ZALEGALIZOWAC A PANI KADROWA DBALA O PODWOJNE LISTY PLAC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *