środa, 22 maja

Tablica pamięci ofiar I wojny światowej

W roku 2014 mija setna rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej. Z tej okazji chcemy przypomnieć mieszkańcom Szopienic i okolic ludzi, którzy mieszkali dawniej na tych ziemiach, a zginęli na frontach pierwszej wojny światowej.

Jednym z takich śladów I wojny światowej jest tablica z wyrytymi 57 nazwiskami, znajdująca się w ewangelickim kościele Zbawiciela przy ul. ks. bp H. Bednorza w Szopienicach. To epitafium przypomina o ludziach, którzy polegli na wojnie i nie wrócili już nigdy na te ziemie.

tablica

Epitafium zostało stworzone po pierwszej wojnie światowej. Szczęśliwie dotrwało do końca drugiej wojny światowej. Po jej zakończeniu, ze względu na sytuację w kraju i próby likwidacji wszystkiego, co mogło kojarzyć się z Niemcami, treść tablicy musiała zostać ukryta. Parafianie zagipsowali wszystkie inskrypcje, czekając na lepsze czasy. Gdy w Polsce upadł komunizm, pan Piotr Jans pod koniec lat 90. XX wieku, mozolną pracą zeskrobał cały gips, który ukrywał wszystkie nazwiska i odtworzył pierwotny wygląd tablicy.

Michał Malina

Tekst został opublikowany w miesięczniku „Roździeń”, nr 3/224 (marzec 2014), str. 13.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *