Stara Apteka w Szopienicach mieszcząca się do 2015 roku przy ulicy księdza biskupa Herberta Bednorza nr 14 powstała w 1869 roku jako filia Apteki Miejskiej z Mysłowic. Założył ją Albrecht Schulz. W 4 lata później 18 września 1873 roku farmaceuta Maksymilian Wiktor Schulz, krewniak Albrechta, otrzymał zezwolenie zmieniającą status placówki. Przestała ona być filią i stała się apteką samodzielną.
Niestety, nowy właściciel zmarł przedwcześnie a jego spadkobiercy odstąpili medyczny interes Rudolfowi Graefemu (1 lipca 1874 r.). W roku następnym apteka wprowadza się do nowej siedziby przy ul. Bpa Bednorza – wtedy była to ulica Szkolna, a po II wojnie światowej – Engelsa. Poprzedni lokal trzeba było opuścić z powodu szkód górniczych.
W nowym lokalu właściciel urządził bogato wyposażone laboratorium galenowe, wraz z aparatem destylacyjnym i łaźnią wodną. Rudolf Graefe zmarł w roku 1918 i został pochowany na cmentarzu ewangelickim przy ul. Kocura, a aptekę przejął jego syn Gerhard (1879-1942) wraz z rodzeństwem.
W okresie międzywojennym apteka została nazwana „Starą”; w 1930 gminę Roździeń, na terenie której ta placówka się znajdowała przyłączono do Szopienic. Gerhard Graefe pod koniec lat 30-tych XX wieku miał coraz większe problemy ze zdrowiem – nie znał także dobrze polskiego języka urzędowego. Były to główne powody sprzedaży tego biznesu. Aptekę nabyła spółka złożona z trzech osób – jedną z nich był mgr Franciszek Nowak, który 1 października 1938 roku objął kierownictwo placówki.
8 kwietnia 1940 roku Franciszek Nowak zostaje aresztowany przez gestapo. W szufladzie z ziołami ukryte były tajne dokumenty i pieniądze składkowe konspiracyjnej grupy „Białego Orła”. Oprócz Nowaka należeli do niej bracia Franciszek i Ferdynand Piwko oraz Bronisław Walczyński. Z grupą współpracowała również kierowniczka apteki w Dąbrówce Małej mgr Maria Polaczkowa i jej córka. Posiadały one nielegalny aparat radiowy.
Po wywiezieniu do obozu Franciszka Nowaka apteka została zamknięta. Uruchomił ja po siedmiu miesiącach zarządca komisaryczny Erich Lohmann. Prowadził on przedsiębiorstwo do połowy 1942 roku. Wówczas doszło do kolejnego zamknięcia firmy. Dzięki koncesji uzyskanej od władz okupacyjnych przejął ją 1 kwietnia 1943 roku powiernik apteki ,,Świętej Barbary” z Katowic – Ludwik Sundheim. Prowadził placówkę do stycznia 1945 roku. Na kilka dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej opuścił on Szopienice i znowu doszło do zamknięcia apteki.
Nie na długo jednak gdyż z Generalnej Guberni powrócił Franciszek Nowak przebywający tam po zwolnieniu z obozu koncentracyjnego. Zarządzał on apteką od lutego 1945 do września 1955 roku. W ciągu pierwszych sześciu lat spłacił wspólników oraz inne zobowiązania stając wyłącznym i jedynym właścicielem apteki. Od roku 1955 kierownikami placówki byli kolejno magistrowie – Jan Zagórski, Krystyna Waniowska, Jerzy Gdynia oraz Longina Bęć.
8 stycznia 1951 roku doszło do uspołecznienia apteki. Z nazwy zniknęła nazwa ,,Stara” a placówka otrzymała numer 110. W maju 1973 roku dyrekcja Katowickiego Zarządu Aptek nadała placówce imię zasłużonego polskiego muzeologa, twórcy Muzeum Farmacji w Krakowie dra Stanisława Pronia.
We wczesnych latach powojennych, pracownicy apteki noszącej wtedy imię Stanisława Pronia włączali się czynnie w działalność społeczną. Już w roku 1945 ówczesny kierownik mgr Franciszek Nowak został wybrany do Prezydium Gminnej Rady Narodowej, a w dwa lata później kiedy gmina Szopienice uzyskała prawa miejskie, powołano go na stanowisko przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej.
Franciszek Nowak pełnił też inne funkcje społeczne – m.in. to z jego inicjatywy w Szopienicach powstał Komitet Odbudowy Gimnazjum dzięki czemu reaktywowano tu średnią szkołę ogólnokształcącą. Szkoła ta rozpoczęła naukę od roku 1948 – Fr. Nowak wykładał w niej bezpłatnie chemię. Ufundował pomoce naukowe oraz wypłacał ze swych środków stypendia dla potrzebujących uczniów. Kierownik szopienickiej apteki w latach 1945-51 był członkiem Rady Izby Aptekarskiej a w latach 1946 – 48 wiceprezesem Zarządu Izby. Franciszek Nowak działał również na niwie związkowej – w roku 1951 zorganizował w Szopienicach Radę Miejscową Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia przy Centrali Aptek Społecznych. Współdziałała z nim w tym zakresie inna pracownica apteki Stanisława Wicher.
Bardzo ciekawą kwestią jest działalność Sekcji Historii Farmacji. Zebranie, które zapoczątkowało tę inicjatywę odbyło się właśnie w szopienickiej aptece w roku 1953. Formalny wniosek o stworzenie Sekcji Historii Farmacji został złożony w sześć lat później na plenarnym posiedzeniu Sekcji Farmaceutycznej Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia. Przewodniczącym SHF został niestrudzony Franciszek Nowak.
Dla uczczenia Tysiąclecia Państwa Polskiego Zarząd SHF podjął zobowiązanie opracowania księgi pamiątkowej farmacji śląskiej. Ponadto z inicjatywy Sekcji powstał Wydział Farmaceutyczny Śląskiej Akademii Medycznej. W tym celu wystosowano wiele pism i memoriałów zarówno do władz miejscowych, jak i Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej. Wydział ten powstał ostatecznie w roku 1971. Dzięki temu śląska młodzież mogła pobierać naukę na miejscu w tym zakresie a nie w innych miastach.
Zebranie przez Sekcję sporej ilości materiałów źródłowych pozwoliło na opracowanie wielu artykułów dotyczących dziejów śląskiej farmacji. Niektóre z nich uzyskały na konkursach przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne i Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia pierwsze nagrody. W ciągu piętnastu lat istnienia Sekcji Historii Farmacji sam mgr Franciszek Nowak miał na koncie ponad sto publikacji. Jedna z nich zatytułowana była – Farmaceutyczne organizacje zawodowe i ich czołowi przedstawiciele na terenie województwa katowickiego w pierwszej połowie XX wieku Jej obrona odbyła się w 1969 roku. Do otwarcia przewodu doktorskiego autora zachęcił kierownik Katedry Historii Akademii Medycznej w Łodzi prof. dr Robert Rembieliński.
Również inni pracownicy apteki wykazywali zainteresowanie historią. Np. kierowniczka mgr Longina Bęć zapisała się do Sekcji Muzealnej Katowickiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i przekazała na rzecz tworzącego się muzeum oprzyrządowanie apteczne oraz zabytkowe szafy. Dodajmy jeszcze, że po przejściu pani Longiny na emeryturę w roku 1993 apteka została sprywatyzowana i do czerwca 2008 roku funkcjonowała jako ,,Stara Apteka” s.c. Od lipca 2008 roku spółka została przekształcona w spółkę z o.o. pod tą samą nazwą.
W 2015 roku ,,Stara Apteka” z ulicy Bednorza w Szopienicach przeniosła się do Sosnowca. Część historycznego wyposażenia (m.in. kasa pamiętająca czasy Rudolfa Graefego) zostały sprzedane. Dziś w lokalu mieści się lokalne centrum spotkań seniorów.
Zbigniew Al. Wieczorek
Na podstawie kroniki „Starej Apteki” zaprowadzonej w 15 marca 1974 roku. Uzupełnił Michał Malina.
Kronikę opracowali na podstawie materiałów zgromadzonych w Sekcji Historycznej Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego w Katowicach – kierowniczka mgr Longina Bęć, księgowa Renata Brzóska oraz starszy asystent dr farmacji Franciszek Nowak. Sekcja ta mieściła się właśnie w aptece przy ul. Bednorza, wówczas Engelsa.