piątek, 21 czerwca

Wieża wodna huty Uthemann

Zabytkowy budynek wieży ciśnień w Szopienicach przy ul. Ks. Majora Karola WoŸźniaka.

Wieża wodna znajdująca się na terenie zajmowanym w przeszłości przez hutę cynku Uthemann. Zbudowana została w 1912 roku. Zaprojektowali ją podobnie jak zabudowania całego zespołu hutniczego architekci: Georg i Emil Zillmannowie z Charlottenburga. Wieżę o kubaturze 4900 m3 wzniesiono na planie ośmioboku.

Przyziemie wieży wykonano z żelbetu. W każdej ścianie umieszczono prostokątne otwory szalowane deskami. W części œśrodkowej wieży, węższej od parteru umieszczono w trzech poziomach okna zwieńczone półkoliœcie. Partię górną budynku wsparto na wspornikach szerokością dorównującym parterowi.

Całość budowli została zakończona dachem namiotowym, ośmiospadowym, łamanym i pokryta dachówką. We wnętrzu części górnej zainstalowano okrągły stalowy pojemnik o pojemności 900 m3 (aktualnie zdemontowany). Wieża wodna wraz z kompleksem hutniczym została wpisana do rejestru zabytków: 30 lipca 1978, nr rej.: A/1227/78.

Do napisania art. wykorzystano „Koncepcję zagospodarowania terenu skansenu HC Szopienice i adaptacji hali pieców destylacyjnych „ z grudnia 1983 roku.

Ewa Palusińska

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *