niedziela, 16 czerwca

60 na 100. SĄSIADKI. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie

Instytut Korfantego oraz MDK Szopienice-Giszowiec, filia nr 1, ul. Obr. Westerplatte 10. zapraszają serdecznie na dwa wydarzenia towarzyszące prezentacji w szopienickiej filii oryginalnej wystawy memów Marty Frej pt. „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”, w dniach 17.08-11.09.2022 roku.

WERNISAŻ
19 sierpnia o godzinie 18.00 zapraszamy na wernisaż, połączony z oprowadzaniem, pokazem filmowym oraz rozmową o roli historii kobiet dla dzielnicy i regionu.

SPACER
25 sierpnia o godzinie 15.00 (przed siedzibą filii nr 1) rozpocznie się spacer śladami kobiet związanych z Szopienicami.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Oprowadzania i spacer poprowadzi dr Małgorzata Tkacz-Janik, kuratorka wystawy z Instytutu Korfantego.

Zainteresowanie historią kobiet ściśle wiąże się z krytycznymi głosami wobec historiografii Górnego Śląska, która uważana była za powszechną, a niemal zupełnie pomijała lub bagatelizowała wydarzenia, zagadnienia i miejsca istotne dla połowy populacji. Tymczasem płeć postrzega się w badaniach historycznych jako kategorię współkształtującą społeczeństwo na wszystkich poziomach, a co za tym idzie jako ważna kategorię opisu całego życia społecznego, a nie wyłącznie sytuacji kobiet.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *