środa, 22 maja

W sobotę uroczyste otwarcie nowej stanicy

fot. KAW

Staw Morawa od kilkudziesięciu lat jest miejscem pielęgnowania harcerskich i żeglarskich tradycji. Teraz przed 10 Harcerską Drużyną Żeglarską im. gen. Mariusza Zaruskiego otwiera się szereg możliwości. To za sprawą nowej stanicy zrealizowanej na zlecenie miasta przez Katowickie Inwestycje S.A. – której uroczyste otwarcie odbędzie się 11 czerwca.

Tereny zielone w Katowicach to miejsca z ogromnym potencjałem. W mojej umowie z mieszkańcami jednym z ważniejszych punktów było zadbanie o takie miejsca w naszym mieście. Staw Morawa, przy którym znajduje się nowa stanica, a także sąsiadujące z nim Hubertusy i Borki to piękny obszar, o który warto zadbać. Chcemy stworzyć tu warunki do rekreacji, by mieszkańcy mogli żeglować i wypoczywać, bez konieczności wyjazdu z Katowic. By to osiągnąć, potrzebne jest zagospodarowanie terenu, które będzie współgrać z jego naturalnym charakterem, a jednocześnie umożliwi bezpieczne i przyjemne spędzanie wolnego czasu. Nowa stanica jest pierwszym elementem metamorfozy, która otwiera kompleksowy, zielony projekt, czyli rewitalizację Doliny 5 Stawów – mówi Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice.

Harcerze i tradycje żeglarskie z nowymi możliwościami

Dotychczas użytkowana stanica była wiekowym budynkiem, który nie pozwalał wykorzystać w pełni potencjału drzemiącego w aktywnej i ambitnej 10 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej. Stąd też zapadła decyzja o całkowitej rozbiórce i budowie nowej stanicy od podstaw.

W ramach inwestycji powstał trzykondygnacyjny budynek, wyposażony między innymi w hangar na łodzie, szkutnię, żaglownię, ale także sale spotkań, zaplecze kuchenne i sanitarne. Prace dotyczyły ponadto terenu wokół obiektu. Powstały alejki wraz z nowym oświetleniem, a także keja, pomost, infrastruktura kąpieliskowa i altana na grilla. Wartość tej inwestycji to ponad 6,5 mln zł brutto – mówi Andrzej Hołda, prezes zarządu spółki Katowickie Inwestycje S.A. – Spółka Katowickie Inwestycje S.A. pracuje nad wieloma realizacjami. To projekty drogowe, budowa nowych obiektów, modernizacja infrastruktury kanalizacyjnej. Wszystkie z nich łączy wspólny mianownik – najwyższa jakość oraz chęć podnoszenia komfortu życia mieszkańców Katowic – dodaje prezes zarządu spółki.

Tym samym harcerze zyskali nowy budynek, dający szereg możliwości – nie tylko pod kątem magazynowania żeglarskiego sprzętu, ale także organizacji spotkań i zajęć.

– Nasza drużyna ma wielopokoleniowe tradycje i przez lata intensywnej działalności czekaliśmy na inwestycję, która pozwoli nam na jeszcze większy rozwój. To komfort i bezpieczeństwo, a także nowe możliwości. Wybudowana stanica pozwoli prowadzić wiele zajęć jednocześnie, organizować dodatkowe wydarzenia i przyciągać tu kolejne osoby. Prowadząc zajęcia dla różnych grup, stajemy się żywą reklamą tego pięknego terenu, a teraz możemy osiągnąć jeszcze więcej – mówi drużynowy 10 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej, phm. Filip Bałazy.

Atrakcje od rana do wieczora

Oficjalne otwarcie stanicy 10 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. gen. Mariusza Zaruskiego połączone będzie z obchodami 90-lecia powstania 10 HDŻ oraz 65-lecia ciągłej pracy i ma przyjąć formę całodniowego świętowania. Rozpocznie się o 9:30 w kościele św. Jadwigi w Szopienicach, a po mszy św. nastąpi przemarsz w towarzystwie orkiestry w kierunku siedziby harcerzy. Tam odbędzie się apel połączony z przecięciem wstęgi, wręczeniem odznaczeń i defilada wodna, a do końca dnia na gości czekać będzie szereg atrakcji. Regaty wioślarskie, występy artystyczne i zabawy dla dzieci to tylko część przygotowanego na ten dzień programu. W związku z planowanymi atrakcjami organizatorzy informują, że plaża przy stawie Morawa będzie wyłączona z prywatnego użytku do ok. godziny 13:00 w niedzielę 12 czerwca.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie internetowej: otwieramystanice.pl.

Dolina Pięciu Stawów

Otwarcie nowej stanicy to także zapowiedź dużych zmian, które czekają tę część Katowic. Mowa o rewitalizacji tzw. Doliny 5 Stawów, obszaru obejmującego staw Morawa, a także Borki, Hubertus I, Hubertus II oraz Hubertus III. Atrakcyjny przyrodniczo teren – który mieszkańcy chętnie odwiedzają nie tylko latem, ma zostać uporządkowany i wyposażony m.in. w drogę rowerową, infrastrukturę kąpieliskową, promenadę oraz pomosty wędkarskie. Jest to miejsce z ogromnym potencjałem nie tylko ze względu na atrakcyjność terenu. Jego atutem jest także wielkość. To obszar o powierzchni przekraczającej 150 hektarów.

1 komentarz

  • Pierwsza stanice zbudowalismy w tym samym miejscu ze starych Desek na poczatku lat 70-tych.ciesze sie ze druzyna sie tak rozwija .Wprawdzie nie man zadnych zdjec z tej stanice als man zdjecia z Wisly Wielkiej i z obozu w Przemecie.Moge je udostepnic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *